Domowa edukacja ekonomiczna najmłodszych. Załóż konto dziecku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:20
Czy jest sens zakładania konta lub wyrabiania karty płatniczej dzieciom? W obecnych czasach, kiedy oprocentowanie depozytów oscyluje wokół zera, a dodatkowo może istnieć niebezpieczeństwo, że dziecko ułatwi komuś włamanie się na konto rodziców. - Tak, warto - radzi ekspert, dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej. - Ale pod pewnymi warunkami - dodaje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/shuttertsock.com

obligacje1200.jpg
Obligacje - lekarstwo na inflację

To, jakie konto możemy dziecku zaproponować, zależy od jego wieku. Inna jest oferta banków dla dzieci w wieku do 13 lat, a inna dla starszej młodzieży. Urszula Wysocka wyjaśnia, dlaczego cezurą jest wiek 13 lat. - Stwierdzono, że w tym wieku poziom edukacji, pewnej świadomości i odpowiedzialności, ale też rozumienia rzeczywistości jest już tak wysoki, że możemy im powierzyć korzystanie z konta osobistego - mówi. Choć do 18. roku życia rodzice kontrolują konto dziecka.


Posłuchaj
07:41 Jedynka-17-06-2021-cztery-pory-roku-konto-dziecka.mp3 Dlaczego warto założyć dziecku konto? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

centrum handlowe moda zakupy para 1200.jpg
Zakup tradycyjny czy internetowy? Co należy wiedzieć o prawach konsumenta?

Założenie konta to edukacja finansowa

Dr Urszula Wysocka podaje argumenty, jakie - jej zdaniem - powinny przekonać rodziców do założenia dziecku konta. Przede wszystkim chodzi o to, że polski system edukacji nie dostarcza dzieciom i młodzieży wiedzy, jak funkcjonuje system finansowy i nie kształtuje właściwych postaw i umiejętności. - Choćby, jeśli chodzi o gromadzenie oszczędności, ich pomnażanie i zachowanie bezpieczeństwa środków - podkreśla.

Dlatego dzieci czerpią wiedzę od kolegów i z internetu. A nie powinno to być główne źródło ich wiedzy. Założenie konta jest pewną formą edukacji finansowej, bo dziecko zaczyna poznawać zasady przepływu pieniędzy. Uczy się też różnorodności produktów finansowych, takich jak konto, transakcje bezgotówkowe i karta płatnicza. Przy okazji dowiaduje się też, że pieniądze nie biorą się z przysłowiowej ściany, tylko wcześniej trzeba je na takie konto wpłacić.

Konto dziecka nie zagraża kontu rodziców

Banki nie zakładają osobnego konta dzieciom do 18. roku życia, tylko tworzą subkonto na koncie rodziców. Dzięki temu dorośli cały czas mogą kontrolować, co dzieje się z pieniędzmi ich pociechy. Ekspert zaleca, aby dzieciom do 13. roku życia nie dawać karty albo ustawić na nich bardzo niski limit wydatków.

Dr Urszula Wysocka uspokaja, że dziecko, nawet przypadkiem, nie jest w stanie ułatwić włamania na konto rodziców. Przy okazji można je uczulić, żeby nie oddzwaniało na nieznane im numery i nie klikało w podane w mejlach lub SMS-ach linki.

 Kot Biznesik/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Urszula Wysocka (Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 17.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.20

ag


Czytaj także

Z nami koniec. Odchodzę.

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 05:00
Na ulicach często możemy spotkać porzucone, stare i nikomu niepotrzebne samochody. To plaga polskich miast i miasteczek. Kto i dlaczego decyduje się na tak dramatyczne rozstanie ze swoim czterokołowym przyjacielem? W jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy sprawa rzeczywiście jest skomplikowana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czas - także przed urzędnikiem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:41
Każda czynność urzędowa ma swój czas: od wydania decyzji po złożenie odwołania. Daty składania dokumentów i odpowiedzi są zapisane w przepisach i często widnieją w dostarczanych nam pismach. Mecenas Marek Aureliusz Karczmarzyk zauważa, że z jego doświadczeń wynika, że Polacy nie czytają uważnie ani pism urzędowych, ani pouczeń.
rozwiń zwiń