Lucyna Malec o "Moralności pani Dulskiej": ten dramat cały czas przemawia do młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:55
W warszawskim Ogrodzie Saskim w sobotę (4 września) odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W rolę Lokatorki wcieli się aktorka Lucyna Malec.
Aktorka Lucyna Malec
Aktorka Lucyna MalecFoto: Radoslaw NAWROCKI/Agencja Forum

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w czytaniu, napisał, że "to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. [...] Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło".

To będzie mój debiut na Narodowym Czytaniu

Posłuchaj
05:47 Jedynka/Cztery pory roku - 2.09.2021 malec Lucyna Malec o "Moralności pani Dulskiej": ten dramat cały czas przemawia do młodzieży (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Narodowe Czytanie rozpocznie się w sobotę (4 września) w samo południe w warszawskim Ogrodzie Saskim. Za reżyserię wydarzenia odpowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, a za muzykę - Stanisław Skoczyński. W roli pani Dulskiej zobaczymy/usłyszymy: Grażynę Barszczewską, Edytę Jungowską i Annę Dereszowską. W pana Dulskiego wcieli się Andrzej Pankowski, a w jego syna Zbyszka - Krzysztof Szczepaniak. Hesię zagra Joanna Pach-Żbikowska, Melę - Angelika Kurowska, Juliasiewiczową - Anna Cieślak, Hankę - Lidia Sadowa, a Tadrachową - Małgorzata Rożniatowska.

Swojego głosu Lokatorce użyczy Lucyna Malec. Aktorka w audycji "Cztery pory roku" powiedziała, że to będzie jej debiut na Narodowym Czytaniu. Przyznała, że do tej pory nie miała też okazji grać w sztuce na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. - Ale, oczywiście, znam ten tekst. Jest mi bliski, znajomy. Myślę, że to jeden z niewielu dramatów, który cały czas przemawia do młodzieży - oceniła.


Czytaj także:


Na uwagę, że rola Lokatorki jest smutna, a widzowie kojarzą aktorkę raczej z rolami komediowymi, Malec odpowiedziała, że tak została obsadzona. - Myślę, że dyrektor Janusz Kukuła wie, co robi. To, że jestem aktorką teatru komediowego i - mam taką nadzieję - sprawdzam się w repertuarze komediowym, bardzo to lubię, nie znaczy, że sobie nie poradzę z rolą bardziej dramatyczną - zauważyła.

Dodała, że w didaskaliach jest napisane, że Lokatorka wchodzi "blada i smutna" i o ile sobie z tą "smutnością" poradzi, o tyle o "bladość" będzie już trudno. - Nie dam rady, w niedzielę wróciłam z wakacji na Krecie - wskazała ze śmiechem. - Moja postać ma tylko jedną scenę, ale pada w niej to zdanie, które bardzo nam się kojarzy z "Moralnością pani Dulskiej", które jest synonimem "dulszczyzny". Dulska mówi do postaci, którą ja będę odgrywała, że "brudy trzeba prać we własnym domu" - zwróciła uwagę.

jedynka dulska.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 PR czytają "Moralność pani Dulskiej"

Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia włączają się do akcji

Do akcji wspólnego czytania postanowili włączyć się dziennikarze radiowej Jedynki. Z tej okazji przygotowali swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Powstała ona pod czujnym okiem reżysera, dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych.

Wybrane fragmenty adaptacji zostaną wyemitowane w sobotę, 4 września, oczywiście na antenie Programu 1 Polskiego Radia (godz. 9.50, 10.50, 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Od godz. 12.00 zapraszamy zaś na transmisję z Ogrodu Saskiego.

"Moralność pani Dulskiej"

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechują komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.


Czytaj także:


Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.

"Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym obraz z 1930 roku, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.

1200x660 narodowe czytanie.jpg

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Lucyna Malec (aktorka)

Data emisji: 2.09.2021 r. 

Godzina emisji: 9.35

kk

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:00
Lekturą tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. - Zapraszam 4 września w południe do warszawskiego Ogrodu Saskiego - powiedział w Programie 1 aktor Krzysztof Szczepaniak, który wcieli się w rolę Zbyszka, syna Dulskich.
rozwiń zwiń