Jak zdefiniować seniora?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:17
W ciągu kilku ostatnich wieków wydłużyła się średnia długość życia człowieka. Jeszcze w połowie XIX wieku kobiety dożywały średnio 42 lat, a mężczyźni 40. Pięć lat temu średnia dla pań wynosiła już 83 lata, a dla panów 79. Jednym z następstw takiego stanu rzeczy, jest przesunięcie granicy wieku, od której możemy nazwać kogoś seniorem.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TheVisualsYouNeed

Czytaj też:
babcia senior internet komputer technologie 1200.jpg
Podręcznik do bezpiecznego korzystania z internetu dla seniorów. Tauron przygotował specjalną ofertę

Choć nie da się ukryć, że to kim jesteśmy i jak postrzega nas otoczenie zależy często od nas samych, to jednak regularnie prowadzone są badania, które pozwalają wyznaczyć granicę bycia seniorem. - My jednak lubimy policzyć pewne rzeczy - mówi dr Justyna Pokojska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj
05:42 PR1_AAC 2021_09_13-09-40-04.mp3 O medycznych i socjologicznych aspektach bycia seniorem, opowiada dr Justyna Pokojska ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Medycyna, a socjologia

Perspektyw patrzenia na starość jest wiele. Jesień życia jest fenomenem medycznym, a to oznacza że wyznacznikiem mogą być zmiany zachodzące w ciele człowieka. - Wiemy, że po 60 - 65 roku życia organizm zużywa więcej komórek niż produkuje. Wówczas rozpoczyna się ostatnia część życia - mówi gość audycji. Na problem można spojrzeć jednak również z punktu widzenia społecznego. - Późne lato życia, jak to się dziś nazywa, czyli wiek na przykład po zakończeniu aktywności zawodowej to jest po 64 roku życia. Powiedzielibyśmy więc, że seniorzy to osoby 65+ - dodaje dr Pokojska.

Choć pandemia COVID-19 zwiększyła śmiertelność, to średnia życia w Polsce wynosi 81 lat dla kobiet i 72 lata dla mężczyzn. Oznacza to, że wiek senioralny zostaje wydłużony. - Nawet gdy spojrzymy na aktywność zawodową seniorów to w grupie od 55 do 64 roku życia, co drugi Polak wciąż pracuje. Dłużej jesteśmy też aktywni fizycznie, jeżdżąc np. na rowerze - tłumaczy gość "Czterech pór roku". WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, nazywa ten proces "aktywnym starzeniem się". - Staramy się pogłębiać ten proces - przekonuje.

Zobacz także:

Czytaj też:
senior auto free 1200.jpg
Senior za kierownicą. Na co należy zwrócić uwagę?

Czuć się potrzebnym

Zmiany w społecznym postrzeganiu seniorów dokonują się również w aspekcie aktywności umysłowych czy choćby stylu bycia. Osoby starsze swobodniej dobierają ubiór, coraz pewniej poruszają się również w świecie nowych technologii. - Oswajamy ten proces. Nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy etap naszego życia cieszył się swoimi prawami. Ostatnie półtora roku sprawiło, że właśnie nowe technologie stały się częścią naszego codziennego życia. Święta z dziećmi i wnukami na Skypie, połączenia wideo na Messengerze, możliwość zobaczenie bliskiej osoby nawet gdy mieszka tysiące kilometrów od nas - wylicza dr Justyna Pokojska. Zdaniem socjologa, to bardzo ważne, gdyż sprawni i optymistycznie nastawieni do życia jesteśmy tak długo, jak długo czujemy się potrzebni. - Im dłużej babcia może towarzyszyć wnukom w życiu, dzięki aplikacjom, tym dłużej czuje się potrzebna - podsumowuje gość audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Justyna Pokojska (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 13.09.2021 r. 

Godzina emisji: 9.40

mg

Czytaj także

"40 mln zł na dofinansowanie działań". Stanisław Szwed o programie dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 17:45
 - W tym roku 40 mln zł zostało przeznaczone na dofinansowanie działań aktywizujących seniorów w ramach programu "Aktywni plus", całość środków w programie na lata 2021-2025 to 200 mln zł - przypomniał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego upały są tak groźne dla seniorów? Badania naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:17
Upały potrafią być uciążliwe dla osób w każdym wieku, głównie seniorów. Fakt ten nabiera nowego znaczenia w świetle badań opublikowanych przez naukowców w "Lancet Planetary Health", którzy opisują górne granice wytrzymałości ludzi, zwierząt i roślin na wysokie temperatury. 
rozwiń zwiń