Taniec jako lekarstwo na dolegliwości psychiatryczne

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:01
Taniec - przyjemność czy lekarstwo? A może jedno i drugie? Lubelski Teatr Tańca organizuje zajęcia, które łączą ciało i umysł. To pierwsze w Lublinie warsztaty z psychoterapii tańcem. Zajęciom przyświeca idea, że umysł i ciało są ze sobą ściśle związane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

stepowanie Forum 1200.jpg
"Tancerz jest jednocześnie artystą i sportowcem". Mateusz Wójcik o stepowaniu

Beata Mysiak wyjaśnia, że zajęcia mają spowodować, że ich uczestnicy mogą lepiej poznać siebie, reakcje na różne emocje poprzez obserwację ciała i praktykę ruchową. - Zajęcia powinny być prowadzone na tyle długo, żeby uczestnik mógł zaobserwować zachodzące w nim zmiany - mówi. Warsztaty są prowadzone przez wykwalifikowanego lekarza psychiatrę.


Posłuchaj
03:10 Jedynka-15-09-2021-cztery-pory-roku.mp3 Psychoterapia tańcem (Cztery pory roku/Jedynka)

tango argentyńskie shutterstock 1200x660.jpg
Milongi - spotkania z tangiem argentyńskim

Ewelina Drzał, lekarz psychiatra, podkreśla, że terapia tańcem i ruchem to nurt psychoterapeutyczny. Pomaga i leczy osoby z różnymi trudnościami życiowymi. - Wspiera osoby z zaburzeniami psychicznymi, docierając do nich nie tylko drogą werbalną, ale również przez ruch i ciało - mówi. Zauważa, że jeśli ktoś stwierdza u siebie cyklicznie kręcze szyi, bóle głowy, które powtarzają się szczególnie w sytuacjach napięcia emocjonalnego, to można wnioskować, że jest to rzecz związana z emocjami i psychiką. 

Prowadzący warsztaty obserwują ruszających się pacjentów i notują, czego w ruchu brakuje, czego jest być może za dużo i wnioskują, co mogłoby pomóc. Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca uważa, że pacjenci powinni wsłuchiwać się w siebie, w swoje ciało i czynić je narzędziem dotarcia do siebie i poprawiania swego życia.

Zapisy na warsztaty potrwają do końca września.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Inna Jasnicka

Data emisji: 15.09.2021 r. 

Godzina emisji: 11.20

ag


Czytaj także

Historia sylwestra. Jak wyglądały obchody lata temu?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:35
Wielkie balowe sale, muzyka na żywo, eleganckie stroje, wyszukane menu... czy raczej skromne spotkania w gronie rodzinnym kończące się przed północą? Jak wyglądało witanie Nowego Roku na przestrzeni lat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec receptą na stres i terapią w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:03
29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Czy taniec jest aktywnością dla każdego i w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne?
rozwiń zwiń