Narodowy Spis Powszechny. Jeszcze się nie spisałeś? Możesz zapłacić grzywnę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:41
Narodowy Spis Powszechny kończy się za 10 dni, a pomimo akcji promocyjnych wciąż wielu obywateli się nie spisało. Duża część zapowiada wręcz, że się nie spisze. Jak przypomina w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Prezesa GUS Karolina Banaszek, zgodnie z sankcją zapisaną w ustawie o statystyce publicznej, odmowa udziału w spisie zagrożona jest karą grzywny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja Forum/AC

czytaj też
spis para laptop free shutt 1200 .jpg
Formularz "krok po kroku" - ABC Spisu Powszechnego

- Jeśli nie weźmiemy udziału w spisie, ustawa przewiduje karę grzywny do 5 tysięcy złotych - mówi rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej. - Już ponad 100 wniosków w skali kraju zostało skierowanych na policję. Są to odmowy. Sytuacje, w których respondent kategorycznie stwierdził, że nie weźmie udziału w spisie - dodaje. 

Jeszcze surowszą odpowiedzialność może ponieść osoba, która poda fałszywe informacje. Według art. 56 ustawy jest to przestępstwo.

Posłuchaj
07:48 _PR1_AAC 2021_09_20-09-36-47.mp3 Narodowy Spis Powszechny. A ty już się spisałeś (Cztery pory roku/Jedynka)

czytaj więcej
1200_haker_shutterstock.jpg
Spis Powszechny okazją dla oszustów. Sprawdź, komu podajesz swoje dane

Jak sprawdzić, czy rachmistrz nie jest oszustem?

Pojawiają się głosy, że niektóre osoby nie chcą wziąć udziału w Narodowym Spisie Powszechnym z obawy przed tym, że rachmistrz okaże się oszustem. 

Karolina Banaszek przypomina, że rachmistrza zawsze możemy zidentyfikować. - Ma identyfikator oficjalnie wydany przez Urząd Statystyczny i jeśli do nas przychodzi, możemy go wylegitymować. Jeżeli do nas dzwoni, robi to tylko i wyłącznie z dwóch konkretnych numerów: 22 8288888 lub numeru infolinii 222799999 - wyjaśnia rzecznik Prezesa GUS.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, zakończy się 30 września o północy. Obowiązek spisowy ma każda osoba mieszkająca stale bądź czasowo na terenie Polski. Spisowi podlegają osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Główny Urząd Statystyczny GUS/Jak wypełnić formularz spisowy NSP? - film instruktażowy

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Karolina Banaszek (rzecznik prasowy Prezesa GUS)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina edycji: 9.36

kh

Czytaj także

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wręczono nagrody zwycięzcom loterii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 17:14
W poniedziałek odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zdobywcy głównych nagród odjadą dziś do domów swoimi nowymi Toyotami Yaris - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Spis powszechny potrwa już niecały miesiąc - do końca września.
rozwiń zwiń