"Policz i nie przelicz się". Inwestycję trzeba na chłodno przemyśleć

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:17
Jeżeli ktoś zgromadził środki finansowe, to lepiej nie trzymać ich w domu. - Są narażone nie tylko na utratę wartości, ale również na fizyczną utratę, dlatego nadal banki są najbezpieczniejszym miejscem dla naszych pieniędzy - radzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Zaś wobec każdej inwestycji dokonać bilansu zysków i strat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stockfour/shutterstock

policja oszustwo na wnuczka free policja gov 1200 .jpg
Nowa metoda oszustów "na bankowca"

Prezes przyznaje, że obecnie oprocentowanie bankowych lokat jest niewielkie i skłania do innych inwestycji. Podkreśla jednak, że powinno się mieć pewien zasób gotówki w razie niekorzystnych okoliczności, np. nagłej choroby.


Posłuchaj
06:54 Jedynka_27-09-2021-cztery-pory-roku-prezes-uokik.mp3 Jak mądrze inwestować? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

pap_Chróstny 1200 .jpg
"Decyzjom finansowym i inwestycyjnym towarzyszy realne ryzyko". Prezes UOKiK o kampanii "Policz i nie przelicz się

Tomasz Chróstny zwraca uwagę, że dobra lokata inwestycji powinna dotyczyć tego, na czym ktoś zna się najlepiej i będzie umiał przewidzieć, jakie będą zachowania przedmiotu inwestycji w zależności od sytuacji gospodarczej. - To, co zawsze jest pewne, to ryzyko towarzyszące inwestycji - ostrzega. I trzeba na chłodno przemyśleć i przekalkulować inwestycję.


Posłuchaj
04:29 jedynka-27-09-2021-cztery-pory-roku-oszustwo.mp3 Seniorka dała się oszukać na 30 tys. złotych (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że podejrzliwość powinna obudzić w inwestorze obietnica dużego zysku bez żadnego ryzyka. Bo w życiu tak pięknie nie ma. Dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem akcji, obligacji czy jednostek uczestnictwa, powinien skontaktować się z domem maklerskim, który musi spełnić rygorystyczne wymagania oprawne. - Powierzajmy środki tym podmiotom, które są wiarygodne, ale weryfikujmy też wiarygodność - mówi.

Do tych, którzy myślą o inwestycji bądź kupnie mieszkania skierowana jest kampania społeczna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów "Policz i nie przelicz się!". Zwraca uwagę społeczeństwa na ryzyko utraty oszczędności i konieczność zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Tomasz Chróstny podkreśla, że powinno się inwestować środki w inwestycje, które są zrozumiałe. I przekalkulować ryzyko poniesienia strat i uzyskania korzyści. Właśnie chłodna kalkulacja powinna poprzedzić działanie, a nie opinie różnego rodzaju doradców.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Tomasz Chróstny (prezes UOKiK, ekspert ds. finansów, wykładowca SGH)

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 9.26: 9.38

ag


Czytaj także

Piramidy finansowe wciąż mają się dobrze. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy na "niezwykle atrakcyjnej" inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 14:45
Zawsze zaczyna się tak samo: wyjątkowa inwestycja, gwarantująca krociowe zyski. I nie ma znaczenia, że piramidy finansowe są nielegalne, a na końcu winowajcy są osądzeni. Zawsze bowiem niedoszłym inwestorom pozostaje ruina finansowa, niedowierzanie i... wstyd. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, by – poza pomysłodawcą "przekrętu" – ktokolwiek na tym zarobił. Jak się ustrzec czyhającego niebezpieczeństwa? Sposobów jest wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzjom finansowym i inwestycyjnym towarzyszy realne ryzyko". Prezes UOKiK o kampanii "Policz i nie przelicz się"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 09:55
- Startujemy z nową kampanią społeczną "Policz i nie przelicz się", żeby decyzje o charakterze finansowym i inwestycyjnym były bardzo gruntownie przemyślane i żebyśmy uniknęli w konsekwencji strat materialnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
rozwiń zwiń