Czy bycie prymusem jest źródłem satysfakcji?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:06
Wrzesień to czas, kiedy uczniowie rozpoczynają starania o najlepsze oceny. Cel: świadectwo z paskiem. Czy jednak rzeczywiście same szóstki świadczą o inteligencji? Czy są źródłem satysfakcji ucznia, czy może stanowią próbę zadowolenia otoczenia?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock

Czytaj też:
szkoła uczniowie 1200 free
Jak powinien wyglądać plan lekcji w szkołach?

Choć każdego roku najlepsi uczniowie są nagradzani podczas szkolnych akademii i stawiani za wzór szerokim grupom młodzieży, świadectwo z paskiem nie musi być wcale źródłem szczerej radości dla samego zainteresowanego.

- Dla mnie najważniejsze jest, żeby dziecko potrafiło wybrać to, co je najbardziej interesuje, i to, w czym czuje się mocne. Wiem z doświadczenia, że czerwony pasek czy olimpiada może dawać satysfakcję, ale jest to bardziej satysfakcja skierowana na zadowolenie dorosłych, rodziców, nauczycieli - mówi pani Agnieszka, matka jednego z uczniów.


Posłuchaj
03:21 PR1_MPLS 2021_09_28-09-22-22.mp3 Czy szkoła wychowuje konformistów? ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Czytaj też:
liceum 1200 free.jpg
Jak dobrze wybrać ścieżkę edukacji zawodowej?

Ukłon w stronę systemu?

Dobre oceny to jednak często jedyna przepustka do dobrego liceum lub na wymarzone studia. Premiowani są uczniowie o najwyższej średniej, a to oznacza konieczność sprawnego poruszania się w każdej dziedzinie i w każdym przedmiocie. - Jako matka czuję niepokój w stosunku do swoich dzieci. Z ocenami nie zawsze sobie dobrze radzą, a wiem z opinii nauczycieli, wychowawców i pedagogów, że są uzdolnione - nie kryje gość audycji.

Zobacz też:

System edukacji, choć reformowany, wciąż w podstawowych założeniach pozostaje niezmienny. W tej sytuacji ważne wydaje się zachowanie zdrowego rozsądku i balansu. - Nasza rola jest w tym, żeby motywować dziecko do tego, żeby starało się o zdobycie punktów czy podciągnięcie ocen. Również staram się przekazywać taką wiedzę dzieciom, że jest to niezbędne do tego, żeby dostać się w przyszłości na dobre studia - dodaje pani Agnieszka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 9.22

mg

Czytaj także

Nauka zdalna w dobie pandemii. Jak sobie z nią poradziliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:49
Pandemia koronawirusa zmusiła uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Większość z nich jest zdania, że wirtualne lekcje są koszmarem. Jest też spora grupa osób, która chwali sobie taką formę zajęć. - Przez rok bardzo dużo poprawiło się w edukacji zdalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego i szef Fundacja "Dbam o mój z@sięg".
rozwiń zwiń