Alzheimer, podstępna choroba całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 13:12
Zaczyna się od pogorszenia pamięci. Potem dochodzi do pogorszenia aktywności psychicznej, dołączają się zaburzenia w czasie i przestrzeni, a chorzy zaczynają się gubić np. w drodze do domu. To nie musi być demencja czy objawy nadchodzącej starości. To może być choroba Alzheimera, dotkliwa tak dla chorującego, jak i całej rodziny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fresnel/shutterstock

shutterstock_pamięć kłopoty 1200.jpg
Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje?

Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, dlatego objawy choroby Alzheimera często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową mającą związek z wiekiem. Chorzy wielokrotnie dopytują się o dzień i godzinę oraz zaczynają się gubić w dotychczas znanym sobie otoczeniu, np. w drodze z pracy do domu, w parku lub na sąsiedniej ulicy. Dochodzi również do częstszych zmian nastroju, narasta niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności i apatia. W tym czasie często osoby te są odbierane przez otoczenie jako przygnębione, a nawet depresyjne. 


Posłuchaj
08:37 Jedynka-30-09-2021-cztery-pory-roku-alzheimer.mp3 Czy można ustrzec się choroby Alzheimera (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Przełomowa technika walki z Alzheimerem, ma być testowana na ludziach
"To jest cena, którą płacimy za starzenie się". Ekspert o chorobie Alzheimera

Zbigniew Tomczak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, zwraca uwagę, że rodzinę powinien zaniepokoić nasilający się brak pamięci. Do tego dochodzą trudności z doborem słów. - Jeżeli zaburzenie utrzymują się dłużej niż sześć miesięcy, to osoba powinna pójść do lekarza - radzi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że należy również wziąć pod uwagę wykluczenie innych chorób mózgowych, które mogą powodować zaburzenia poznawcze. - Diagnozowanie tej choroby jest trudne i polega na wykluczeniu tych innych schorzeń - podkreśla. Wskazuje, że przebieg jest powolny, ale nieodwracalnie degenerujący organizm.


Posłuchaj
02:04 Jedynka-30-09-2021-cztery-pory-roku-film.mp3 Fragment ścieżki dźwiękowej filmu "Ja i mój tata" o chorobie Alzheimera

 

Zbigniew Tomczak wylicza sposoby na obniżenie ryzyka demencji. Trzeba dbać o serce, być aktywnym fizycznie, umysłowo i społecznie, przestrzegać zdrowej diety, najlepiej śródziemnomorskiej z dużą ilością zbóż, a małą cholesterolu. Unikać cukrów i tłuszczów nasyconych. Rady niby banalne, bo tak powinny żyć również osoby zdrowe.

Alzheimer - choroba zapominania Alzheimer - choroba zapominania


Prezes podkreśla, że choroba jest bardzo podstępna, bo w ukryciu rozwija się około 15-20 lat. Zaczynają na nią chorować coraz młodsze osoby w wieku 40+. U młodszych to sporadyczne przypadki. - Niestety, jesteśmy wobec choroby Alzheimera bezsilni - przyznaje. Leki przepisane przez neurologa pomagają jedynie w spowolnieniu choroby.

Rozmówca zwraca uwagę, że Alzheimer to choroba, która dotyka całą rodzinę, która angażuje się w opiekę nad chorym. A często musi to być opieka 24-godzinna, bo zdarzają się przypadki agresji lub zachowań nieodpowiedzialnych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Zbigniew Tomczak (prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera)

Data emisji: 30.09.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

ag


Czytaj także

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka w walce z chorobami mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:07
Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).  Ich celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.
rozwiń zwiń