Nie lekarz, lecz youtuber... Zawodowe marzenia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:14
Dziś nie strażak i nie lekarz są najbardziej pożądanymi przez dzieci zawodami. Pierwsze miejsce w rankingu wymarzonej kariery zajmuje youtuber. Kim jest w istocie? Czy jego praca polega tylko na rozśmieszaniu? Czy da się na tym zajęciu zarobić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tero Vesalainen

Czytaj też:
shutterstock_youtuber 1200.jpg
Dlaczego youtuber i influencer to zawody marzeń?

Choć nazwa "youtuber" brzmi enigmatycznie, to w istocie zawiera w sobie szereg istotnych umiejętności, których zgłębienie wymaga ciężkiej pracy. Przykładem jest gość "Czterech pór roku", reżyser i producent Arkadiusz Balcerzyk. Dziś tworzy jeden z najpopularniejszych kanałów w serwisie YouTube: WAKSY. Tylko w pierwszym półroczu tego roku kanał odnotował ponad 58 milionów wyświetleń. To inicjatywa komediowa, opowiadająca w lekki sposób o codziennych problemach młodych ludzi.


Posłuchaj
06:26 PR1_AAC 2021_10_04-11-21-42.mp3 Dziś najchętniej wskazywanym przez dzieci i młodzież zawodem jest youtuber ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

- Nasza grupa docelowa to młodzież w wieku szkolnym, czyli mniej więcej od dziewięciu do osiemnastu lat - wyjaśnia gość audycji. Arkadiusz Balcerzyk studiował montaż filmowy w Warszawskiej Szkole Filmowej i jak przyznaje, było to spójne z jego dziecięcymi marzeniami. - Ja od czasów gimnazjum chciałem zajmować się tworzeniem treści na YouTube. Z drugiej strony bardzo chciałem tworzyć filmy. I akurat tu połączyłem te dwie rzeczy - wyjaśnia.

Zobacz też:

Grunt to pasja

Choć na prowadzeniu kanałów w mediach społecznościowych można zarobić, to najpopularniejsi youtuberzy łączą to zajęcie z innymi inicjatywami autopromocyjnymi. - Tworzą własne produkty związane ze swoją osobą, współpracują z dużymi firmami, lokując produkty, organizują specjalne wydarzenia - wylicza Balcerzyk. Jako przykład wskazuje własne inicjatywy. - Co roku organizujemy obozy dla młodzieży i osób oglądających nasze kanały. W czasie ich trwania uczymy, jak nasza praca wygląda od kulis - dodaje.


Czytaj też:
forum wieża kontroli llotóów katowice 1200.jpg
Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego?

Najpopularniejsze inicjatywy przypominają małe przedsiębiorstwa, z koniecznością dbania o księgowość czy podpisywanie umów. A to nie jedyny warunek. By odnieść sukces, potrzebne są więc nie tylko chęci, ale również oryginalny pomysł i pasja. - Ważne byśmy tworzyli coś, czym naprawdę się interesujemy, coś, na czym się znamy. Tylko wtedy będzie to autentyczne dla widzów, tylko wtedy zdobędziemy widownię, która z zainteresowaniem będzie śledzić nasze filmy - podsumowuje gość "Czterech pór roku".

YouTube/WAKSY

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Arkadiusz Balcerzyk (reżyser, producent filmów, youtuber)

Data emisji: 4.10.2021

Godzina emisji: 11.21

mg

Czytaj także

Zmiany na globalnym rynku pracy. Zaskakujący raport Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:00
Znajomość nowych technologii, konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz balansowanie pomiędzy działaniem kreatywnym a współpracą z algorytmami i maszynami, przy powtarzalnych czynnościach - takie są oczekiwania pracodawców po pandemii, wynika z raportu "The Future of Jobs 2020", który opracowało Światowe Forum Ekonomiczne.
rozwiń zwiń