Karta płatnicza dla dziecka? Jak uczyć najmłodszych oszczędzania?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:11
Dyskusje nad wysokością kieszonkowego, jakie otrzymują dzieci, trwa od dawna. W miarę rozwoju technologii pojawia się kolejne pytanie: w jakiej formie przekazywać pieniądze. Przelewem na kartę czy w gotówce?
Obecnie tylko 10 proc. urzędów w Polsce akceptuje karty, w pozostałych 90 proc. trzeba płacić gotówkowo.
Obecnie tylko 10 proc. urzędów w Polsce akceptuje karty, w pozostałych 90 proc. trzeba płacić gotówkowo.Foto: Pixabay

Czytaj też:
dzieci pieniądze oszczędzanie 1200.jpg
Grosz do grosza. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Eksperci zwracają uwagę, że od najmłodszych lat należy uczyć dzieci nie tylko odpowiedzialnej ekonomii, czyli oszczędzania, ale również cyberbezpieczeństwa. - Pewnie lepiej od nas posługują się telefonami komórkowymi i siecią, trudno więc żebyśmy się cofali i organizowali oszczędzanie w gotówce - uważa Przemysław Barcik z Wyższej Szkoły Bankowej.


Posłuchaj
07:56 PR1_AAC 2021_10_14-09-36-03.mp3 Kieszonkowe dla dzieci - na karcie czy w gotówce? ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Czy wśród nowoczesności jest miejsce na tradycję?

Zwolennicy tradycyjnych metod oszczędzania, zwracają uwagę, że w przypadku gotówki młody człowiek wyraźniej widzi każdy wydatek i jest świadom topniejących środków. Z takim argumentem nie zgadza się jednak gość audycji. Przekonuje, że dzisiejsze pokolenie jest w stanie wyobrazić sobie to, czego nie widać. - Oni doskonale wiedzą, co to znaczy doładowanie w grze komputerowej, w związku z tym potrafią kalkulować, analizować różnego rodzaju tabele wyników - mówi Przemysław Barcik.

Oferta banków jest bardzo różnorodna, ale wszystkie je łączy jedna zasada. W przypadku osób niepełnoletnich pełną kontrolę nad kontem mają rodzice. - Możemy z naszego poziomu dokonywać różnego rodzaju ograniczeń, ustawiać limity transakcji - przypomina gość audycji. Dodaje też, że wciąż obserwujemy postęp technologiczny. Jednym z jego przejawów jest zastępowanie kart płatniczych bankowością mobilną. - Telefon staje się finansowym centrum dowodzenia - uważa.

Zobacz też:

Oszczędność i cyberbezpieczeństwo

Badania pokazują, że wśród młodych ludzi świadomość korzyści płynących z oszczędzania rośnie. Zaraz po transformacji ustrojowej tylko około 2/3 tej grupy mówiło o konieczności oszczędzania, dziś wskaźnik wystrzelił w górę. - Sięgnął 90 proc. I to jest bardzo ważne, ale trzeba też uczyć, że ten kontakt z bankowością elektroniczną jest bezpieczny tylko wtedy, gdy obie strony wspólnie dbają o konto i kartę. Nie wolno uczyć frywolności - alarmuje Przemysław Barcik. Dziecko musi wiedzieć, że nie można klikać w dziwne linki, a także że nie można odpowiadać na maile, w których ktoś prosi nas o login i hasło.

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Przemysław Barcik (Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 14.10.2021 

Godzina emisji: 9.36

mg

Czytaj także

Domowa edukacja ekonomiczna najmłodszych. Załóż konto dziecku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:20
Czy jest sens zakładania konta lub wyrabiania karty płatniczej dzieciom? W obecnych czasach, kiedy oprocentowanie depozytów oscyluje wokół zera, a dodatkowo może istnieć niebezpieczeństwo, że dziecko ułatwi komuś włamanie się na konto rodziców. - Tak, warto - radzi ekspert, dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej. - Ale pod pewnymi warunkami - dodaje.
rozwiń zwiń