Wady wymowy u dziecka. Kiedy zacząć się niepokoić?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:51
Jąkanie, seplenienie i inne zaburzenia mowy dotykają najczęściej dzieci. Jak można je leczyć? 15 października to Międzynarodowy Dzień Zaburzeń Mowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABO PHOTOGRAPHY/shutterstock

wymowa logopeda shutterstock 1200x660.jpg
Ważne jest nie tylko, co mówimy, ale też jak mówimy. W każdym wieku warto poprawić wymowę

Najwięcej problemów dzieci mają z głoską "r", dlatego długo mówią np. "lowel". - Głoska "r" powinna pojawić się w mowie dziecka około piątego roku życia - mówi Maria Faściszewska, logopeda.


Posłuchaj
06:21 Jedynka-15-10-2021-cztery-pory-roku-wady-wymowy.mp3 Wady wymowy u dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)

 

dziecko marzenia dmuchawce 663 lato łąka zabawa logopedia.jpg
Jak zapobiec wadom wymowy u dzieci?

"R" jest generalnie trudna do wymówienia, a niektórzy wcale nie będą jej mogli wymówić ze względu na budowę aparatu mowy. - W przypadku wymowy głoski "r" język musi być uniesiony do góry do wałka dziąsłowego, ale musi być jednocześnie wytworzona wibracja - wyjaśnia. Zdarza się, że dzieci, które mają skrócone wędzidełko podjęzykowe, nietypowy kształt języka lub słabe napięcie mięśniowe, mówią głoskę używając do tego tylnej części języka. Słyszymy wtedy coś, co określano kiedyś jako francuskie "r", czyli gardłowe połączenie "r" z "h". Wtedy warto pójść do specjalisty.

Często można usłyszeć u dzieci seplenienie przy wymowie głosek "sz", "cz", "dż". Logopeda wyjaśnia, że przyczyną jest umieszczenie języka między zębami przy wymowie tych głosek. Powodem może być wymiana uzębienia z mlecznego na stałe, ale również nieprawidłowe połykanie. Przy połykaniu język idzie do góry i wtedy przełykamy ślinę. Bywa, że dziecko pozostawia język na dole lub wysuwa do przodu między zęby. - Więc czasami rozpoczynamy nie od ćwiczeń słuchowych, ale od nauki prawidłowego połykania - wyjaśnia.

Osobną grupą wad wymowy jest jąkanie. W potocznej opinii jąkanie występuje, jeśli dziecko się przestraszy. Ale to nieprawda. Jąkanie ma podłoże neurofizjologiczne. - Stres to taki zapalnik, ale istnieje grupa dzieci, gdzie istnieje jakieś podłoże, genetyczne, związane z językiem, osobowością dziecka - mówi. Wtedy logopeda specjalizujący się w jąkaniu powinien określić, co należy zrobić. Maria Faściszewska radzi, żeby w takim przypadku nie czekać z wizytą u specjalisty.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Maria Faściszewska (logopeda, neurologopeda z Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 15.10.2021 

Godzina emisji: 11.19

ag


Czytaj także

Logopedyczne wojny

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 16:00
Kiedy zabawne paplanie naszego Malucha przestaje być śmieszną wadą wymowy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak snu. Czy to powód do niepokoju?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:50
Niektórym śnią się piękne, barwne rzeczy, o których później barwnie opowiadają. Ale są też i tacy, którym nic się nie śni, albo od urodzenia, albo od wielu lat. - Raczej się tym nie przejmować - radzi dr Michał Skalski, specjalista leczenia zaburzeń snu. Zaznacza jednak, że tego rodzaju nieprawidłowości mogą być przyczyną wielu chorób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do końca nie wiadomo, co znajduje się w tuszu". Dermatolog ostrzega przed tatuażami

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 12:50
Jedni uważają je za formę sztuki i sposób na wyrażenie siebie, inni zaś są zdania, że po prostu szpecą nasze ciało. Tatuaże mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, a czy tak naprawdę są bezpieczne dla naszego zdrowia? - Tatuaż to trauma dla skóry - mówi wprost dr Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog i specjalistka medycyny estetycznej. Dlaczego tak twierdzi?
rozwiń zwiń