Wyciek danych osobowych. Jak należy reagować?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:45
- W sytuacji, kiedy mamy uzasadnione podejrzenie, że podaliśmy nadmiarowe dane i padliśmy ofiarą oszusta, należy podjąć zdecydowane kroki: zgłosić sprawę kradzieży tożsamości na policję i w naszym urzędzie gminy lub online za pośrednictwem rządowych portali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych i nowych technologii. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

shutterstock_pracownik pracodawca1200.jpg
Pracodawca ma prawo udostępnić informacje o szczepieniu pracownika? Ekspert wyjaśnia

Wymiana dowodu osobistego 

W przestrzeni wirtualnej czyha na nas wiele poważnych zagrożeń. Czasami dochodzi do sytuacji, że sami, nieświadomie, podajemy nasze dane osobowe. Co zrobić w sytuacji, gdy takie dane już wyciekły i jesteśmy bombardowani mailami bądź telefonami z różnego rodzaju ofertami? - Jeżeli przykładowo wysłaliśmy skan naszego dowodu osobistego i mamy podejrzenie oszustwa, to zalecałbym wymianę dowodu - podkreśla gość audycji. 


Posłuchaj
08:23 Jedynka/4PR oszustwa rodo.mp3 Wyciek danych osobowych. Jak należy zareagować? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Karty płatnicze i transakcje 

Przestępcy zazwyczaj uzyskują takie dane w wyniku kradzieży, pobrania informacji publicznych, a także wycieków danych. Gdy przedmiotem wycieku danych osobowych są karty płatnicze, pierwszym działaniem powinien być kontakt z najbliższym oddziałem banku. - Warto korzystać z aplikacji mobilnej naszego banku - radzi Paweł Ellerik. - Mają one możliwość natychmiastowego zablokowania karty płatniczej. W takim przypadku bank wyśle nam nową kartę w trybie natychmiastowym - dodaje. 

Najlepszym sposobem ochrony tożsamości online jest zabezpieczanie ich silnymi hasłami i ograniczanie udostępniania informacji w różnych usługach. Przestępcy wiedzą, że w momencie, kiedy oszustwo wyjdzie na jaw, osoba pokrzywdzona podejmie odpowiednie kroki. - Kiedy przestępca wchodzi w posiadanie naszych danych, to będzie z nich korzystał natychmiast. Im szybciej dokonamy reakcji, tym większa szansa, że ograniczymy nasze szkody - tłumaczy gość Jedynki. 

Kopiowanie dowodu osobistego jest legalne?

RODO nie zakazuje wprost kserowania dowodów osobistych, jednak wskazuje na zasadę minimalności, która mówi, aby przetwarzać tylko takie informacje, które są niezbędnie potrzebne dla danego celu. - Przykładowo pracownicy hotelu przy meldowaniu muszą w jakiś sposób potwierdzić naszą tożsamość i będą ją potwierdzać za pomocą dowodu - zaznacza Paweł Ellerik. - Moim zdaniem nie powinniśmy zgadzać się na kopiowanie dowodu. Co prawda są praktykowane takie rozwiązania w przypadku zawierania m.in. umów telekomunikacyjnych i wtedy dowód jest kopiowany, ale przy pomocy specjalnej nakładki, która ukrywa pewne dane - tłumaczy ekspert. 

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Paweł Ellerik (ekspert z zakresu ochrony danych osobowych i nowych technologii) 

Data emisji: 19.10.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

ans 

Czytaj także

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Oto 5 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:30
Pandemia koronawirusa wymusiła na nas, czy tego chcemy czy nie, jeszcze większe zaangażowanie w wirtualnym świecie. Do internetu przenieśliśmy wszystko: pracę, szkołę i spotkania z bliskimi. Nasze życie stało się jeszcze bardziej cyfrowe. W całym tym szaleństwie nie powinniśmy jednak zapominać o jednym - o naszym bezpieczeństwie. Czy na co dzień robimy wszystko, aby uniknąć kuszenia losu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania dot. bezpieczeństwa w internecie. "Dzieci potrzebują przewodnika także w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 15:00
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie opowiedzieli rodzicom specjaliści kampanii edukacyjno-informacyjnej "Nie zagub dziecka w sieci" prowadzonej przez Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wspólnie z państwowym instytutem badawczym NASK.
rozwiń zwiń