"Profilaktyka 40 plus". Jakie badania wykonamy w ramach tego programu?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 15:24
Od lipca osoby od czterdziestego roku życia mogą wykonać specjalny pakiet badań diagnostycznych, dzięki któremu lekarze mogą wykryć niepokojące objawy już na wczesnym etapie ewentualnej choroby. Jakie badania są realizowane w ramach programu "Profilaktyka 40 plus"?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ S_L

tatuaż free 1200.jpg
"Do końca nie wiadomo, co znajduje się w tuszu". Dermatolog ostrzega przed tatuażami
Posłuchaj
07:50 Jedynka/Cztery pory roku -21.10.2021 zdrowie Jak skorzystać z badań w ramach pakietu "Profilaktyka 40 plus"? (Jedynka/Cztery pory roku)

Program przewiduje oddzielne pakiety badań dla mężczyzn i kobiet, ale oba zawierają: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy i krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty.

Z kolei pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/"Profilaktyka 40 plus"

Dlaczego te badania są takie ważne?

- Dzięki morfologii możemy zobaczyć bardzo dużo różnych chorób, w tym wszelkiego rodzaju infekcje czy choroby krwi. Bardzo dobrze widać niedobór witamin czy na przykład żelaza, co też świadczy, że może to być jakaś przewlekła choroba. Wtedy jest dość łatwo zareagować, ponieważ czasami są to dopiero objawy wstępne i mamy czas, żeby się wyleczyć - mówi dr Anna Mrożek, lekarz internista.

Jak wyjaśnia dr Anna Mrożek, jeżeli jesteśmy zdrowi i nie bierzemy żadnych leków, morfologię wystarczy wykonać raz na rok.

Zdaniem ekspert Jedynki bardzo ważnym badaniem jest stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy. - Podwyższony poziom cholesterolu nierozerwalnie wiąże się z miażdżycą naczyń, czyli ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, rozwoju choroby wieńcowej, zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, a jak wszyscy wiemy, wielu z nas umiera na te choroby - wyjaśnia dr Anna Mrożek.

Badanie stężenia glukozy krwi pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy, która jak okazuje się, jest w pełni wyleczalna. Warto pamiętać, że cukrzyca typu drugiego najczęściej rozwija się bezobjawowo, czyli tak naprawdę nie wiemy, że coś się dzieje, bo cukier jest trochę podwyższony, a my nie odczuwamy objawów.

Badanie ogólne moczu pokazuje, jak funkcjonują nasze nerki, jak i pozwala wykryć cukrzycę i wszelkie infekcje. Ważne jest także sprawdzenie poziomu kreatyniny we krwi. - Świadczy o niewydolności lub wydolności nerek. Nerki są niezwykle istotnym narządem, zaś ich niewydolność jest w Polsce bardzo poważną chorobą i szeroko rozpowszechnioną. Najczęstszą przyczyną są nadciśnienie i cukrzyca, ale istotne jest też kontrolowanie, jak ta kreatynina wygląda i wtedy także możemy szybko reagować - twierdzi dr Anna Mrożek.

- Poziom kwasu moczowego przeważnie służy do tego, żeby ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Mówi nam też, czy mamy dnę moczanową, która nie jest jednak tak bardzo częstą chorobą - dodaje.

Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty. - To badanie określa ryzyko przerosty gruczołu krokowego i jest także dobrym markerem nowotworowym. Właściwie mówi się, że w określonym wieku prawie wszyscy panowie mają przerost gruczołu krokowego. Dużo większym zagrożeniem jest jednak nowotwór, a to jest bardzo dobry marker jego wczesnego wykrywania - słyszymy.

Jak zgłosić się na badania

E-skierowanie

Aby wziąć udział w programie, należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl i wypełnić Ankietę Profilaktyki 40 PLUS. Po jej uzupełnieniu będzie możliwe wygenerowanie e-skierowania na pakiet badań. Następnie należy zgłosić się na badania w placówce, która realizuje program. Ministerstwo Zdrowia informuje, że wyniki badań będzie można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub otrzymać je z placówki, w której zostały wykonane.

Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą uzyskać e-skierowanie na pakiet badań za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod nr tel. 22 735 39 53.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: dr Anna Mrożek (lekarz internista)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 11.20

DS

Czytaj także

Moda na inteligencję. Czy testy sprawdzające IQ są miarodajne?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:40
Choć największa moda na wykonywanie testów IQ już minęła, to wciąż są osoby, które chętnie sprawdzają swoje wyniki. O czym tak naprawdę nam one mówią? Czy wysokie IQ oznacza mądrość? Ułatwia czy utrudnia życie? A może poziom inteligencji uwarunkowany jest genetycznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warzywa i owoce z supermarketu. O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:23
W jaki sposób przechowywane są owoce i warzywa kupowane przez nas m.in. w supermarketach? Dlaczego niektóre gatunki jabłek się błyszczą i są lepkie w dotyku, a cytryny, pomarańcze czy mandarynki bywają wilgotne?
rozwiń zwiń