Brak równowagi między życiem prywatnym i pracą. Efekt: wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:40
- Polacy mają problem z tą równowagą. Nie potrafimy oddzielić życia prywatnego od życia zawodowego. Przynosimy pracę, emocje z nią związane, do domu - powiedział w audycji "Cztery pory roku" psycholog dr Mateusz Grzesiak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
08:48 Jedynka/Cztery pory roku - 22.10.2021 wypalenie zawodowe Wypalenie zawodowe - efekt braku równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- W takiej sytuacji trzeba sobie zacząć zadawać bardzo autorefleksyjne pytania: co ja chcę robić? Jakie mam potrzeby? Jakimi wartościami się kieruję? Co jest dla mnie ważne w pracy? Zrobić sobie na kartce papieru, z dobrą kawą w ręku, opis dotyczący pracy marzeń i porównać go z tym, w jaki sposób w tej chwili żyjemy. Wyjdą różnice pomiędzy tym, co jest aspiracją, a tym, co jest aktualną rzeczywistością - wskazał gość radiowej Jedynki.

A co jeśli się okaże, że nic się nie pokrywa? - Nigdy nie będziemy mieli wszystkiego, co nam pasuje, ale z całą pewnością nie powinniśmy żyć w sytuacji, w której to, co robimy, nie zgadza się z żadną częścią nas. Wówczas trzeba coś zmienić - podkreślił.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku" w Programie 1

- W większości przypadków wystarczy zmienić coś u siebie, bardziej niż w kontekście pracy, po to, żeby było bardziej zadowalająco - na przykład nauczyć się stawiać granice, nie brać sobie więcej pracy na barki. Zadbać też o to, by mieć czas wolny, w którym się nie pracuje, nauczyć się odpoczywać - wytłumaczył dr Mateusz Grzesiak.

Czy urlop może nas ustrzec przed wypaleniem zawodowym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także:


Syndrom wypalenia zawodowego to zespół dolegliwości psychicznych i somatycznych, który może dotyczyć każdego, niezależnie od profesji i zajmowanego stanowiska. Bardziej zagrożone są osoby, których praca wiąże się z wysokim poziomem stresu, koniecznością częstych kontaktów z ludźmi oraz odpowiedzialnością za pracę innych.

Może być reakcją na długotrwałe przeciążenie obowiązkami oraz zbyt odpowiedzialne i trudne zadania, ale też na zajęcia wyczerpujące powtarzalnością i monotonią. Objawia się przede wszystkim stałym uczuciem ciężkiego zmęczenia, spadkiem nastroju, drażliwością i zanikiem motywacji, problemami ze snem i koncentracją. 

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: dr Mateusz Grzesiak (psycholog, wykładowca akademicki)

Data emisji: 22.10.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00 

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 16:27
745 tys. osób umiera rocznie z przepracowania, a wśród nich są Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w czasie pandemii. Specjaliści: szczególnie ważna jest higiena oczu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 07:47
Ponad 70 proc. Polaków deklaruje, że w ramach swojej codziennej pracy korzysta z komputera, a aż 44 proc. poświęca ponad cztery godziny dziennie na korzystanie ze smartfona, tabletu. - Nie pozostaje to obojętne dla naszego wzroku - alarmują specjaliści.
rozwiń zwiń