Rak piersi to nie wyrok. Systematyczne badania ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:07
Październik to miesiąc, w którym cały świat skupia się na walce z rakiem piersi. To najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet i jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Kiedy, gdzie i jak badać piersi? Na czym polegają testy genetyczne? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ New Africa

rak 1200.jpg
Każdego roku umiera małe miasto kobiet. Badaj się!

Nie zwlekaj - badaj się regularnie! 

Profilaktyka i systematyczne badanie piersi mają kluczowe znaczenie – rak piersi jest w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wyleczalny, pod warunkiem jego wczesnego wykrycia, dlatego warto regularnie się badać, o czym przekonuje dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Ciecierska, która do niedawna sama zmagała się z chorobą. - W grudniu ubiegłego roku otrzymałam zaproszenie na bezpłatne przesiewowe badanie mammograficzne. Uznałam wtedy, że chodzenie do lekarzy w pandemii trochę nie ma sensu, kiedy jest grudzień, dużo pracy i kiedy mamy święta. Ponadto nie byłam w grupie ryzyka, bo w mojej rodzinie prawie nie ma nowotworów - opowiada. - Drugie zaproszenie przyszło w styczniu i to było takie otrzeźwienie, że wiele w audycjach mówimy o raku piersi i trzeba się zbadać, zwłaszcza że ja nigdy wcześniej nie robiłam mammografii. Pod koniec stycznia zrobiłam badania, a w lutym odebrałam telefon, że trzeba odebrać pismo, bo są zmiany - przyznaje. 

Rak piersi Rak piersi

Badanie palpacyjne nie wystarczy! 

Samobadanie piersi jest bardzo ważne, jednak w pewnych sytuacjach niewystarczające. - Wykryto u mnie złośliwego guza, niedużego ok. 1 cm. Mimo że został wcześnie zauważony, dał przerzut do węzła chłonnego - opowiada Agnieszka Ciecierska. - Samobadanie jest bardzo ważne, ale lekarz mi powiedział, że gdybym opierała się tylko na samobadaniu, trafiłabym do niego za dwa lata, gdyż był praktycznie niewyczuwalny - dodaje. 


Posłuchaj
09:10 Jedynka/4PR Ciecierska rak piersi.mp3 Rozmowa z Agnieszką Ciecierską o jej zmaganiach w walce z chorobą (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Agnieszka Ciecierska podkreśla, jak wielkie znaczenie mają w porę zrobione badania mammograficzne, które pomogły jej zmierzyć się z chorobą i być zdrową. - W kwietniu miałam operację. Trzy tygodnie po zabiegu miałam zwolnienie lekarskie - mówi. - Przeszłam radioterapię, teraz hormonoterapię. Cały czas pracuję, ale jest to możliwe dzięki temu, że mimo pandemii i tego, że nie jestem w grupie ryzyka, zdecydowałam się i zrobiłam badania. (...) Miałam dużo łatwiej, szybko dowiedziałam się, że mam dobre parametry, że na raka będą działały hormony i mam 95 proc. szans na wyzdrowienie. W czerwcu usłyszałam, że jestem zdrowa - przyznaje w szczerej rozmowie z Joanną Racewicz. 

źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki/Youtube

Czynniki ryzyka 

Konieczne jest też zwiększenie świadomości w kwestii raka piersi. Nadal niewiele kobiet wie, jak istotna jest profilaktyka i szybkie działanie. 

Generalnie możemy wyróżnić czynniki ryzyka zachorowania na raka mające związek z występowaniem dziedzicznym tego nowotworu oraz te, które nie są związane z mutacjami genetycznymi, a bardziej z fizjologiczną aktywnością hormonalną i trybem życia. 

Posłuchaj
09:04 Jedynka/4PR rak piersi ekspert.mp3 Rak piersi to nie wyrok. Systematyczne badania ratują życie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Pierwszym głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka piersi jest płeć żeńska. Mężczyźni też chorują, ale ok. 100 razy rzadziej niż kobiety - mówi na antenie radiowej Jedynki dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska, onkolog, specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej oraz chirurgii piersi. - Mutacje genetyczne to jest ok. 10 proc. zachorowania, ok. 50-70 proc. to są czynniki środowiskowe, które możemy modyfikować, a w 15 proc. nie wiemy, dlaczego kobieta zachorowała, bo nie ma złej genetyki i też unikała czynników ryzyka - tłumaczy ekspert. 

Badanie USG - w którym momencie? 

- Badanie USG jest świetnym badaniem do wykrywania zmian niepalpacyjnych, czyli zmian, których nie możemy wykryć własną ręką podczas samobadania - przekonuje dr Agnieszka Kołacińska. - Te badania można wykonać w każdej grupie wiekowej, kobiet młodych, starszych, jak również u kobiet w ciąży. Mammografie przesiewowe w większości krajów świata obejmują panie w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, co dwa lata - informuje. 

Mutacje genu PALB2 i testy genetyczne

Polscy naukowcy odkryli dwie mutacje genu PALB2, które dają niemal pewność zachorowania na nowotwór piersi. Taką mutację można wykryć, wykonując test genetyczny. - W naszym Centrum Onkologii w Łodzi działa pracownia genetyki i każda kobieta może się zgłosić. Po zebraniu wywiadu rodzinnego kwalifikujemy do odpowiednich badań, ale specjalną czujność powinny zachować panie, u których w rodzinie występował rak piersi albo rak jajnika w młodym wieku przed 35. lub 40. rokiem życia - ostrzega lekarz. - W naszym ośrodku takie badanie jest bezpłatne, refundowane przez NFZ. Pobrane są dwukrotnie próbki krwi i wykonuje się oznaczenie genetyczne - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Goście: Agnieszka Ciecierska (Program 1 Polskiego Radia), dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska (onkolog, specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej oraz chirurgii piersi) 

Data emisji: 22.10.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans