Aparat na zęby. Kiedy powinniśmy udać się na pierwszą wizytę do ortodonty?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 12:38
- Aparat na zęby najlepiej zakładać jak najwcześniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamila Wasiluk, lekarz ortodonta, autorka blogu Mama Ortodonta oraz książki o pięknym uśmiechu. Jak długo powinniśmy go nosić? Dlaczego dla jednych jest zbawieniem, a dla innych wręcz odwrotnie? Jak wygląda wizyta u ortodonty? Wyjaśniamy w "Czterech porach roku".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Serhii Bobyk/shutterstock


dziecko Free 1200.jpg
Wirus RSV nie odpuszcza. "Szczególnie musimy obserwować najmłodsze dzieci"
Posłuchaj
07:16 Jedynka/Cztery pory roku - 4.11.2021 aparat na zęby Dr Kamila Wasiluk zauważa, że aparat na zęby zazwyczaj nosi się przez 2 lata (Jedynka/Cztery pory roku)

Zdaniem dr. Kamili Wasiluk do ortodonty powinniśmy udać się, jak tylko zobaczymy u dziecka pierwsze nieprawidłowości. - Taki musowy wiek, kiedy już musimy pokazać się u ortodonty, to siódmy rok życia - przyznaje.

- Ważne jest, żebyśmy z dzieckiem pojawiali się często u dentysty, tj. minimum, co pół roku. Wtedy jest szansa, że lekarz dentysta skieruje nas do ortodonty. Bardzo często również logopedzi zauważają, że coś jest nie tak i też kierują do ortodonty. Czasami także rodzice mają dobrą intuicję i pojawiają się u mnie z problemem, który widzą. Wtedy rozważamy, czy to jest odpowiedni czas na rozpoczęcie leczenia, czy jeszcze poczekamy - dodaje ekspert Jedynki.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszą wizytę u ortodonty nie trzeba zabierać ze sobą żadnych badań. W gabinecie albo otrzymamy skierowanie, albo badania zostaną wykonane od razu na miejscu. A jak wygląda sama konsultacja?

- Zanim jeszcze powiemy "A", przeprowadzimy dokładny wywiad. Chcemy dojść, jaka jest przyczyny wady zgryzu, dlatego pytamy mamę o rozwój dziecka, jego choroby czy nawyki. Dorosłych także pytamy o takie rzeczy. W ten sposób chcę dowiedzieć się, dlaczego ta wada powstała, jakie są czynniki środowiskowe, a jakie genetyczne. Następnie przechodzimy do otwarcia - opisuje dr Kamila Wasiluk.

U maluchów bardzo często występuje tzw. zgryz otwarty. - Zęby nie dochodzą do siebie i mamy przerwę z przodu między górnymi a dolnymi zębami. Zęby są proste, uśmiech jest ładny, ale jednak rozwija się wada zgryzu. Często jest ona spowodowana czynnikami środowiskowymi, np. ssaniem palca czy oddychaniem przez buzię - słyszymy.

Wyjmowany albo naklejany

Aparaty ortodontyczne dzielą się na wyjmowane oraz na naklejane na stałe. Te pierwsze wykonywane są w pracowni technicznej. - Głównie przeznaczone są dla dzieci. Pacjenci noszą taki aparat 24 godziny na dobę, nie tylko w nocy. Jest on rozkręcany przez rodzica i bardzo szybko przynosi świetne efekty - tłumaczy dr Kamila Wasiluk.

- Natomiast najbardziej popularne są aparaty stałe. Na każdy ząb naklejamy element aparatu i jest to tzw. zamek ortodontyczny. Elementy łączymy drutem ortodontycznym i w ten sposób zaczyna się przygoda prostowania zębów. O tyle jest to wygodne, że nie musimy pamiętać o wyjmowaniu tego aparatu. Na początku przeszkadza w buzi, ale z doświadczenia wiem, że pacjenci bardzo szybko się przyzwyczajają. To kwestia od 5 do 7 dni - twierdzi ekspert Jedynki.

Dr Kamila Wasiluk zauważa, że aparat na zęby zazwyczaj nosi się przez 2 lata. Czasami zdarza się, że wystarczy półtora roku, innymi razem czas leczenia przedłuża się do 3 lat.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził:  Roman Czejarek

Gość: dr Kamila Wasiluk (lekarz ortodonta, autorka książek i bloga Mama Ortodonta)

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 11.20

DS

Czytaj także

Oswoić strach. Czy powinniśmy bać się bać?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:50
Maria Skłodowska-Curie napisała: "W życiu nie ma rzeczy, których należy się bać. Są tylko rzeczy, które trzeba rozumieć". A jak wygląda rzeczywistość? Z czego wynika lęk, który odczuwamy? Czy strach może mobilizować? No i jak radzić sobie z emocjami, które nas paraliżują?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarta fala COVID-19 wciąż przyśpiesza. Jak wygląda sytuacja w polskich szpitalach?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:07
Czwarta fala koronawirusa wzrasta. Kogo najbardziej dotyka? Kto znajduje się na oddziałach covidowych - procentowo ile osób, które się nie zaszczepiły? Jak niebezpieczna jest dla dzieci? Czy powinniśmy się szczepić trzecią dawką? 
rozwiń zwiń