Młodzi wynalazcy na Start. Konkurs, który wyłania naukowe talenty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 14:35
Wynalazca, to według Alberta Einsteina człowiek, który nie wiedział, że się czegoś nie da zrobić i zrobił to. I ta maksyma jest aktualna do dziś, choć mamy XXI wiek. Teraz wynalazków dokonuje się raczej zespołowo, to na efekt końcowy zazwyczaj składa się praca poszczególnych członków grupy. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić się w konkursie Start. 9 listopada to Europejski Dzień Wynalazcy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Matej Kastelic/Shutterstock

genetyka badania krew FREE 1200_660.jpg
Polsko-szwedzki projekt przełomem w badaniu anomalii genetycznych?

Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, zauważa, że dobry pomysł to zaledwie 10 procent sukcesu. - Cała reszta to determinacja, ciężka praca, pokora, ale też dużo szczęścia - mówi.


Posłuchaj
06:32 Jedynka-9-11-2021-cztery-pory-roku-fundacja-nauki.mp3 Młodzi naukowcy na start (Cztery pory roku/Jedynka)

 

shutterstock_449281855 wszechświat kosmos 1200.jpg
"Polskie Noble". Prof. Krzysztof Górski i jego "Niemowlęcy obraz Wszechświata"

Fundacja ogłosiła niedawno listę 100 najbardziej uzdolnionych naukowców w wieku przed 30. rokiem życia. To efekt ogłaszanego od 30 lat konkursu Start, skierowanego do młodych naukowców. Laureatów jest około 3 tysięcy, a więc spora grupa. - Wielu z nich przeszło drogę do tytułu uznanego naukowca nie tylko w Polsce, ale też w świecie - podkreśla.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że poza determinacją, czyli skoncentrowaniem się na realizacji wyznaczonych sobie celów ważne jest spotkanie z mistrzem, a więc kimś, kto ich ukierunkował, ukształtował i pomógł rozwinąć karierę. - Nauka podobnie jak rzemiosło opiera się na sztafecie pokoleń, przekazywaniu warsztatu naukowego, przekazywaniu wiedzy i umiejętności między pokoleniami - zaznacza.

Tomasz Perkowski radzi tym, którzy chcą poświęcić się karierze naukowej, aby aplikowali po granty do Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, albo do Narodowego Centrum Nauki. - Natomiast jeśli chcą stworzyć produkt lub usługę to jest najlepszy moment na założenie własnej firmy - mówi. Przyznaje, że nie jest to łatwe i wymaga wielu wyrzeczeń, ale wiele firm o globalnym zasięgu startowało właśnie niemal od zera. Pomocne są fundusze, które młodym, technologicznym firmom dostarczają kapitału, ale też pomoże przetrzeć szlaki na globalnych rynkach.


Posłuchaj
03:21 Jedynka-9-11-2021-cztery-pory-roku-młodzi-naukowcy.mp3 Rozmowa z trojgiem laureatów konkursu Star Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Wiceprezes zauważa, że startujący w konkursie Start muszą być coraz lepsi, bo konkurencja jest duża. W audycji również wypowiedzi trojga młodych naukowców: Petrosa Psyllosa, programisty, informatyka,  Pauliny Wieszczy, zajmującej się modelowaniem ryzyka zachorowania na raka jelita i Szymona Sobka, zajmujący się badaniami nad odzyskiwaniem tworzyw użytych do budowy śmigieł w elektrowniach wiatrowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Tomasz Perkowski (wiceprezes Fundacja na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 9.11.2021 r. 

Godzina emisji: 11.22

ag


Czytaj także

Ojciec współczesnej filozofii polskiej - prof. Kazimierz Twardowski

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 11:05
Z okazji 155 rocznicy urodzin przypominamy postać twórcy lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, który w czasie I wojny światowej przez kilka lat pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Lwowskiego, skutecznie broniąc polskiego charakteru uczelni.
rozwiń zwiń