Historia polskiego krwiodawstwa. Jak zmieniało się podejście społeczeństwa do oddawania krwi?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:45
W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż, doceniając zasługi honorowych dawców krwi w Polsce, ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa. Niezmiennie obchodzone są one od 22 do 26 listopada. Tak też jest i w tym roku.
Punkty poboru krwi, 1956 r.
Punkty poboru krwi, 1956 r. Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

krwiodawstwo FREE 1200.jpg
Jedna osoba ratuje życie trzem. Jak zostać krwiodawcą?

Historia polskiego krwiodawstwa

Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. To wtedy Polski Czerwony Krzyż podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei. Ruch Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża jest integralną częścią struktur PCK. Swoich członków i wolontariuszy zrzesza w Klubach Honorowych Dawców Krwi, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi promują oraz upowszechniają ideały Ruchu, zjednując tym samym nowych sympatyków dla Organizacji i Ruchu HDK PCK.


Posłuchaj
08:00 Jedynka/4PR historia krwiodawstwa.mp3 Historia polskiego krwiodawstwa. Jak zmieniało się podejście społeczeństwa do oddawania krwi? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Sławomir Kaczyński, krwiodawca, przewodniczący Rady Krajowej PCK mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia o tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście Polaków do oddawania krwi. - Wydawałoby się, że dzielenie się cząstką siebie jest czymś naturalnym, kiedy wiemy, że nie ma innego leku niż krew. Z początku kiedy otwierano pierwsze stacje, było to dawstwo zawodowe, płacono dawcom za oddanie krwi - opowiada gość audycji. - Później przyszedł okres wojny i nikt już się nie pytał wtedy o pieniądze. Stworzono nową jakość i nowy sposób myślenia - wyjaśnia gość Jedynki. 

Oficjalny początek honorowego krwiodawstwa w Polsce to 1958 rok. Pozyskiwano wtedy 2,5 proc. krwi od honorowych krwiodawców. - W tym roku mamy niemal 100 proc. honorowych krwiodawców - mówi Sławomir Kaczyński. - Wyjątek stanowią dawcy grup rzadkich - dodaje. 

ABC krwiodawcy 

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami. 

Krwiodawcami nie mogą być osoby, które zmagają się z m.in. chorobami serca. - Ludzie dotknięci różnymi problemami z sercem, układem krążenia i ludzie, którzy mieli nieszczęście zachorowań na choroby przenoszone przez krew - wylicza gość Jedynki. - Każdy zdrowy człowiek, u którego nie ma przeciwwskazań, powinien oddać krew, ponieważ jest to ludzki odruch - przekonuje. 

Szczegółowe kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów na dawców krwi lub dawców krwi allogenicznej oraz przeciwwskazania do jej pobrania znajdziemy na stronie RCKiK. 

Czy wiek jest barierą? 

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. - Osoby w podeszłym wieku nie mogą oddawać krwi. Dla mężczyzn jest to granica 65 lat, a dla kobiet 60, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący, bywają drobne odstępstwa od ram wiekowych - tłumaczy gość audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Gość: Sławomir Kaczyński (krwiodawca, przewodniczący Rady Krajowej PCK)

Data emisji: 22.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

ans 

Czytaj także

Źle się czujesz w domu albo w biurze? To może być syndrom chorego budynku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:17
Nie wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, że to, w jakim pomieszczeniu przebywamy, ma wpływ na nasze samopoczucie, a czasem i zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak reagować na niechciane telefoniczne oferty?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:50
Bywa, że ktoś odbiera telefon i okazuje się, że po drugiej stronie jest telemarketer próbujący skłonić do zakupu jakiegoś przedmiotu lub usługi. Zachodzimy w głowę, skąd ma on nasz numer telefonu, gdyż osoby, których dane są przetwarzane, mają prawo żądać ich usunięcia. I często korzystają z tego prawa.
rozwiń zwiń