Zbliża się czas wymiany kominków na bardziej ekologiczne. Ma być mniej smogu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:26
Zakazy palenia złym paliwem w kominkach obowiązują od wielu lat, to nie są nowe rzeczy. Z tym że dla każdego województwa są inne regulacje, a w Warmińsko-Mazurskiem i Podlaskiem uchwał antysmogowych jeszcze w ogóle nie ma. Pomału zbliża się termin wymiany kominków na bardziej ekologiczne. I zaczyna być nerwowo.
Dym wydobywający się z komina jest wskazówką o jakości paliwa
Dym wydobywający się z komina jest wskazówką o jakości paliwa Foto: Plam Petrov/shutterstock

smog alert powietrze 1200.jpg
Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego zauważa, że najczęściej przepisy są tak skonstruowane, że do pewnej daty będzie można użytkować te kominki, które są obecnie, a od określonego terminu, uwzględnionego w uchwałach, będzie można używać jedynie kominków zgodnych z normą ekoprojekt. - Jest to norma przewidująca emisję 40 mg pyłów na 1 metr sześcienny, a więc dość restrykcyjna norma - wyjaśnia.


Posłuchaj
08:03 Jedynka-24-11-2021-cztery-pory-roku-smog.mp3 Kominki powinny być kontrolowane (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Taki wymóg dotyczący kominków obowiązuje w województwie małopolskim. Dawid Gleń, rzecznik urzędu marszałkowskiego wyjaśnia, że wszystkie kominki instalowane od 2017 roku muszą spełniać normę ekoprojekt. - Od stycznia 2023 roku wszystkie kominki będą musiały być wymienione na urządzenia spełniające normę ekoprojekt lub mające sprawność cieplną nie mniejszą niż 80 procent - mówi.


Posłuchaj
02:11 Jedynka-24-11-2021-cztery-pory-roku-kominki.mp3 Kominki do wymiany (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Togetair Kurtyka 1200.jpg
TOGETAIR: 3 mld euro na program antysmogowy. Eksperci dyskutują o programie "Czyste powietrze"

Dr Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska zwraca uwagę, że kominek to takie samo urządzenie emitujące zanieczyszczenia jak piec. I tak powinno być traktowane, kiedy jest głównym źródłem ogrzewania. Kominki rekreacyjne są wykorzystywane sporadycznie i zazwyczaj opalane paliwem dobrej jakości, np. wysezonowanym drewnem. Przyznaje, że wyegzekwowanie przepisów jest dość trudne zwłaszcza w przypadku, kiedy kominek jest jedynym źródłem ciepła.

Zwraca uwagę, że jest nadużywane pojęcie "smog", bo nie każdy przypadek, kiedy z komina wydobywa się dym i ktoś ma kłopoty z oddychaniem, można nazwać smogiem. - Nie każda emisja do atmosfery to jest smog. Smog jest dopiero wtedy, kiedy są przekroczone tzw. progi informowania albo alarmowe - wyjaśnia. Jego zdaniem, jeśli dla kogoś kominek jest głównym i jedynym źródłem ciepła, nie można zakazać jego użytkowania. Ale z pewnością taki kominek powinien być pod kontrolą. A kontrola i egzekucja przepisów jest w gestii samorządów.

Na przykład w Mazowieckiem obecnie obowiązuje zakaz palenia w kominkach w tak zwane "dni smogowe", czyli wtedy, kiedy poziom zanieczyszczenia pyłem przekracza dopuszczalne normy. A więc trzeba śledzić zmiany w jakości powietrza - na przykład przez aplikacje - po to, by nie pogarszać jakości tego, czym oddychamy, ale też, by nie zapłacić mandatu w wysokości 500 zł.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Krzysztof Skotak (kierownik Zakładu Zintegrowanego Monitoringu Środowiska IOŚ), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), Dawid Gleń (rzecznik urzędu marszałkowskiego w Krakowie)

Data emisji: 24.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

ag

Czytaj także

Od połowy 2022 r. zaostrzenie norm dla węgla do domowych pieców. Nie będzie już "eko"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 14:30
Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw "ekogroszek" i "ekomiał" sprzedając go konsumentom - podaje resort klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalny dron sprawdzi, czym palisz w piecu. "Będzie to podstawa do przeprowadzenia kontroli"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:10
Wraz z nadejściem jesieni w naszej okolicy często pogarsza się jakość powietrza. Nie inaczej jest w Grudziądzu, gdzie urzędnicy postanowili powalczyć ze smogiem przy pomocy specjalnego drona. - W prosty i szybki sposób można będzie wykryć w atmosferze obecność szkodliwych substancji, co jest podstawą do przeprowadzenia kontroli palenisk przez patrol straży miejskiej - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza.
rozwiń zwiń