Dwa lata Turystycznej Listy Przebojów PL

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:24
Turystyczna Lista Przebojów PL to wyjątkowa lista najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych turystycznych miejsc w naszym kraju. Powstała dzięki słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia, którzy przysyłali swoje propozycje w trzech kategoriach: historia, natura i rodzina.
Czy by tu wyjechać?
Czy by tu wyjechać?Foto: shutterstock, Autorstwa KAMONRAT
  • Turystyczna Lista Przebojów PL to wyjątkowa lista najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych turystycznych miejsc w naszym kraju. Powstała dzięki słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia, którzy przysyłali swoje propozycje w trzech kategoriach: historia, natura i rodzina.
  • Turystyczna Lista Przebojów PL wystartowała w styczniu 2020 roku. Głosować można było do 31 grudnia 2021 roku. W tym czasie do redakcji radiowej Jedynki wpłynęło 640 zgłoszeń. - Niektóre zgłoszenia nas zaskakiwały. Najbardziej się nam podobały te dotyczące miejsc, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. W moim przypadku było to np. Muzeum Elementarza w Wielkopolsce - przyznała dziennikarka Sława Bieńczycka.

- Wystartowaliśmy w styczniu 2020 roku, wówczas zaczęły przychodzić pierwsze zgłoszenia. Plan był taki, że chcieliśmy dojechać z Turystyczną Listą Przebojów PL do "Lata z Radiem", by w audycji, na antenie, opowiadać i "pokazywać" słuchaczom zgłoszone na Listę miejsca i by słuchacze mogli sobie na nie głosować i by mieli podpowiedź, gdzie się wybrać na wakacje - wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku" dziennikarka radiowej Jedynki Sława Bieńczycka.

Wybuchła jednak pandemia koronawirusa. Nastąpił wyraźny spadek zgłoszeń. Co było do przewidzenia, ponieważ - m.in. w związku z wprowadzonymi restrykcjami, zamykaniem hoteli itp. - wszyscy mniej podróżowali. Słuchacze nie mogli robić zdjęć ani kręcić filmów pokazujących atrakcyjne turystycznie miejsca. - Postanowiliśmy więc akcję rozciągnąć, z nadzieją, że pandemia koronawirusa skończy się za pół roku. Tak się, oczywiście, nie stało. Stwierdziliśmy, że dobrze, że kontynuujemy Turystyczną Listę Przebojów PL do jubileuszowego "Lata z Radiem". Tak minęły dwa lata - wskazała Bieńczycka.

>>>TURYSTYCZNA LISTA PRZEBOJÓW PL<<<

Ponad 640 zgłoszeń

Prowadzący "Cztery pory roku" Roman Czejarek zwrócił uwagę, że tworzenie Listy budziło duże emocje w redakcji Programu 1. - Były bardzo burzliwe narady, dyskusje. Zastanawialiśmy się na przykład, co zrobić, by ktoś nie okupował cały czas pierwszego miejsca, by dać szansę innym - wyjaśnił. Jak wytłumaczyła Bieńczycka, zdarzało się bowiem tak, że mieszkańcy jakiejś gminy albo żołnierze z jednej jednostki wojskowej potrafili się skrzyknąć i doprowadzić do tego, że ich propozycja nie schodziła z podium. Sytuacja rozwiązała się po wprowadzeniu specjalnej puli - Złotych Jedynek.

W sumie, w ciągu tych dwóch lat do redakcji radiowej Jedynki przyszło ponad 640 zgłoszeń (nie wszystkie - z różnych powodów - znaleźć można na stronie Turystycznej Listy Przebojów PL). Najwięcej było w kategorii historia. - Niektóre zgłoszenia nas zaskakiwały. Najbardziej się nam podobały te dotyczące miejsc, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. W moim przypadku było to np. Muzeum Elementarza w Wielkopolsce - przyznała Bieńczycka.


Posłuchaj
08:43 Jedynka/Cztery pory roku - 14.01.2022 tlppl Dwa lata Turystycznej Listy Przebojów PL (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Sława Bieńczycka

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 11.20

kk

Czytaj także

Dolna Rówień Krupowa i Zakopane. Jedynka w podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 13:30
Zima w górach to przecież nie tylko narty. Chociaż o nich też będzie, ponieważ rozpoczyna się Puchar Zakopanego w narciarstwie alpejskim, jedno z najważniejszych, najpopularniejszych i cyklicznych sportowych wydarzeń organizowanych w przestrzeni miasta. Z początkiem sezonu zimowego Jedynka zawitała do stolicy Tatr, gdzie po raz 7. odbywają się Zakopiańskie Mikołajki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roztocze tworzą przede wszystkim ludzie". Wyjątkowa podróż do Lubaczowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 13:44
Roman Czejarek wyruszył z Jedynką w niezwykłą podróż na Roztocze. Ale nie na to powszechnie znane, na Lubelszczyźnie, tylko na Podkarpacie, nieopodal Ukrainy. - Niektórzy mieszkają tutaj od pokoleń, niektórzy przybyli później, ale doceniają ten inny czas, który płynie tutaj wolniej i spokojniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gmiterek, miejscowy przewodnik, poeta i fotograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztum i zamek krzyżacki. "Był w samym centrum państwa zakonnego"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 13:09
Myśląc o wielkich mistrzach zakonu krzyżackiego, widzimy w wyobraźni Malbork. A czy wiemy, jak przed wiekami wyglądało prywatne życie najważniejszych zakonników? Czy Sztum był dla Malborka tym, czym  Castel Gandolfo dla Watykanu? Zapraszamy do poznania sekretów krzyżackiej historii.
rozwiń zwiń