Nieśmiałość. Czy zawsze jest chorobliwa?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 14:20
Jak pokonać nieśmiałość w dorosłym życiu? Jak pracować z dziećmi, aby nieśmiałość nie przeszkodziła w normalnym funkcjonowaniu w szkole i w społeczeństwie? To wciąż bardzo poważny problem społeczny.
Czy da się wygrać z nieśmiałością i wewnętrznymi lękami
Czy da się wygrać z nieśmiałością i wewnętrznymi lękamiFoto: www.pixabay.com
  • Nieśmiałość nie jest chorobą, ale zdecydowanie może być chorobliwa.
  • Źródeł nieśmiałości specjaliści upatrują w genetyce, ale również w wychowaniu.
  • Jeśli uświadomimy sobie problem, możemy podjąć skuteczną próbę zwalczenia go.

Z badań wynika, że aż 93 proc. ludzi co najmniej kilka razy w życiu doświadczyło silnego uczucia nieśmiałości. A ilu boryka się z nią na co dzień? Dzień Osób Nieśmiałych i Ukrytej Miłości ma zwrócić uwagę na zjawisko nieśmiałości. To nie choroba, tylko brak pewności w kontaktach interpersonalnych. Amerykański psycholog, Philip Zimbardo, pisał, że nieśmiałość okalecza duszę – wpływa na to bojaźliwość, nadmierna ostrożność względem nieznanych osób bądź przedstawicieli płci odmiennej.

Nieśmiałość a trema 

Trema to proces, który może przechodzić zarówno osoba nieśmiała, jak i śmiała, a związany jest on z czynnikiem występującym w danym momencie. Często ma charakter jednorazowy, jak np. w przypadku wiersza, którego się nie nauczyliśmy przed recytacją. Czym innym jest natomiast nieśmiałość. - To cecha osobowości, która powoduje paraliż w funkcjonowaniu - mówi Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoterapeutka. Skala paraliżu może być rzecz jasna różna, ale przede wszystkim chodzi o trudności w nawiązywaniu relacji.

Nieśmiałość nie jest jednak zjawiskiem, które należy rozpatrywać jedynie w kontekście negatywnym. Wszystko zależy od jego natężenia. - Osoby nieśmiałe, ale na granicy zdrowej nieśmiałości, to osoby, które będą uchodziły za osoby wyważone i cierpliwe, ponieważ one boją się tej krytyki, dążą jednocześnie do perfekcjonizmu - zwraca uwagę gość audycji. Problem zaczyna się w chwili, w której nieśmiałość uniemożliwia nam odpowiednie funkcjonowanie. Objawia się to chociażby lękiem przed wyrażeniem własnego zdania w rozmowie z drugą osobą.

Nieśmiałość: skąd się bierze?

W takich sytuacjach często pojawia się u nas frustracja. Jesteśmy skołowani, rozpamiętujemy sytuację i brakuje nam decyzyjności w związku z kolejnymi podejmowanymi krokami. A jakie są źródła nieśmiałości negatywnej? Psychologowie są podzieleni w ocenach. Część uważa, że nieśmiałość może być dziedziczona, inni natomiast dopatrują się związków z wychowaniem. - Uważają, że winę ponoszą ci rodzice, którzy stosowali liczne nakazy i zakazy, a jednocześnie mieli wygórowane ambicje w stosunku do dziecka - wyjaśnia Kotoro.


Posłuchaj
08:26 PR1_AAC 2022_01_14-09-36-39.mp3 Nieśmiałość. Czym jest i jak sobie z nią radzić? ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Chorobliwą nieśmiałość leczy się poprzez terapie grupowe bądź indywidualne. Pacjenci ćwiczą określone zachowania, przełamują to, co wewnątrz nich się dzieje. - Chodzi o to, by pomimo strachu i lęku wykonać dany krok - nie ma wątpliwości gość audycji. Często pomocy u specjalisty szukają pary, które dostrzegają negatywny wpływ nieśmiałości jednego lub obojga partnerów na życie uczuciowe. - Uświadomienie sobie tego, wypracowanie - i możemy osiągnąć fantastyczne efekty, żeby nasz związek nie cierpiał - podsumowuje.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Bianca-Beata Kotoro (psycholog, psychoterapeutka)

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 9.36

mg

Zobacz więcej na temat: emocje psychologia

Czytaj także

Jak pomóc dziecku z zaburzeniami psychicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:20
Z każdym rokiem rośnie liczba osób cierpiących na zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy zaburzenia lękowe. Pandemia COVID-19 tylko nasiliła ten problem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Czy potrafimy szukać pomocy?
rozwiń zwiń