COVID-19. Które testy są najdokładniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:18
- Dzisiaj wykonanie testu antygenowego czy molekularnego jest oczywistą walką z pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, który zachęca do testowania się na COVID-19. Które testy są najskuteczniejsze? Co powinniśmy zrobić, kiedy testy z marketu czy apteki pokażą pozytywne wyniki? Dlaczego nie powinniśmy wtedy wychodzić z domu?
Pracownica personelu medycznego pobiera próbkę z nosa pacjenta do testu antygenowego na COVID-19
Pracownica personelu medycznego pobiera próbkę z nosa pacjenta do testu antygenowego na COVID-19Foto: Marian Weyo/shutterstock
  • Niektóre osoby wykonują testy na koronawirusa zakupione w marketach i mimo pozytywnych wyników, w obawie przed kwarantanną, nie decydują się na dalsze profesjonalne testy
  • Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego pójście do pracy i brak kontaktu z lekarzem w takiej sytuacji to duży błąd, który nie służy zdrowiu publicznemu
  • Powinniśmy unikać testów kupowanych przez internet, ponieważ mogą one nie być zbyt dokładne

W ostatnim czasie mamy w Polsce coraz więcej zakażeń COVID-19. Dr Michał Sutkowski przyznaje, że jest to spowodowane m.in. postawą osób, które nie wykonują profesjonalnych testów w obawie przed pójściem na kwarantannę. - Na skutek takich zachowań piąta fala już nie tylko puka i kopie, ale myślę, że spokojnie weszła. Dzisiaj mamy wzrost zakażeń o 72 proc. w porównaniu z tym, co było tydzień temu. Dosyć płynnie przeszliśmy z czwartej do piątej fali - wyjaśnia.

Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego omikron obejmuje już więcej niż 18-19 proc. zakażeń w naszym kraju. Natomiast unikanie testowania powoduje, że przenosi się on coraz bardziej.

Test z apteki lub marketu. Wynik pozytywny?

Część z nas wykonuje testy kupione w aptece bądź markecie. Co powinniśmy zrobić, kiedy pokażą one, że jesteśmy zakażeni? - Kontaktujemy się z lekarzem, informując go o tych testach, dacie ich wykonania i o tym, jak się czujemy. Lekarz poprzez teleporadę lub wizytę będzie nas leczył albo tylko monitorował, ponieważ kiedy jesteśmy zaszczepieni, to być może problemu nie będzie, szczególnie jeśli nie mamy chorób współistniejących i jesteśmy w bezpiecznym miejscu - twierdzi dr Michał Sutkowski.

- Jeżeli testujemy się i (mimo pozytywnego wyniku - red.) idziemy do pracy albo nie kontaktujemy się z lekarzem, bo teoretycznie nic się nie dzieje, to w dzisiejszej sytuacji to nie służy zdrowiu publicznemu - dodaje ekspert Jedynki.

Zdaniem gościa Programu 1 wykonanie testu antygenowego czy molekularnego jest dzisiaj oczywistą walką z pandemią, jak również z własną chorobą wywołaną przez COVID-19.

Jaki test wybrać?

Dr Michał Sutkowski przyznaje, że eksperci zalecają wykonywanie testów "przez profesjonalistę medycznego i przez laboratorium". - Jeżeli pacjent chce jednak wykonać test, który gdzieś tam kupił, to oczywiście lepiej to zrobić niż nie zrobić, ale ważne jest to, żeby użyć właściwie wyniku tego testu do oceny własnego stanu zdrowia i odpowiednio postępować - tłumaczy.

Najdokładniejsze są jednak testy molekularne i antygenowe wykonane przez pracownika medycznego. WHO zaleca przede wszystkim pobieranie wydzieliny z nosogardzieli. Przed zgłoszeniem się do punktu testowego należy pamiętać, żeby zrobić to na czczo albo przynajmniej trzy godziny po spożyciu ostatniego posiłku. Przed badaniem nie należy myć zębów ani stosować płynów do płukania jamy ustnej czy tabletek do ssania. Wynik otrzymamy do 24 godzin.

Czy testy z apteki lub marketu są wiarygodne? - One są nieco mniej dokładne (…). Część tych testów rzeczywiście możemy wziąć w nawias, ale na pewno nie te testy, które kupimy w profesjonalnym miejscu, czyli w aptece czy te wykonane w laboratorium. Nie zalecałbym, żebyśmy kupowali testy w internecie z niewiadomego źródła. Tam mogą znaleźć się różnego rodzaju dziwne testy, które są bardzo tanie albo bardzo mało skuteczne - zauważa dr Michał Sutkowski.

Piąta fala - co dalej?

Dr Michał Sutkowski przyznaje, ze nie powinniśmy traktować piątej fali na zasadzie "puszczenia jej na żywioł, bo prędzej czy później i tak każdy zetknie się z omikronem".

- Niezależnie od błędów, jakie popełniają ludzie, ponieważ nie szczepią się, nie chcemy zobaczyć tego, co może się stać, jeżeli dzisiaj traktowalibyśmy ten wirus jako pewny koniec pandemii, rozpoczynającą się endemię czy grypę. Wykonalibyśmy w ten sposób pewien błąd - uważa ekspert.

- Trzeba podejść do tego z dużą ostrożnością, bo to jest niezwykle niebezpieczna choroba. Najbardziej niepokojące jest to, że nie zaszczepiło się często powyżej 65. roku życia 20 proc. obywateli. Dane z Zachodu mówią o dużej liczbie zakażeń i nie przekładają się na liczbę hospitalizacji czy zgonów, ale w polskich warunkach, przy dzisiejszym stanie, może być niestety zdecydowanie gorzej - dodaje dr Michał Sutkowski.

Czytaj także:

Posłuchaj
08:51 Jedynka/Cztery pory roku - 18.01.2022 testy Które testy na COVID-19 są najdokładniejsze? (Jedynka/Cztery pory roku)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 9.38

DS

Czytaj także

Zwolnienia lekarskie po nowemu. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:21
Od 1 stycznia 2022 zmieniły się przepisy dotyczące m.in. długości naliczania chorobowego, nie ma też możliwości przebywania na zwolnieniu z powodu kilku różnych chorób. To jednak niejedyne zmiany. O czym powinny wiedzieć osoby wykorzystujące zwolnienia lekarskie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe sposoby na czystsze powietrze w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:40
Zimą, w okresie grzewczym, za oknami podnosi się poziom zanieczyszczeń, bo wymiana starych pieców na nowocześniejsze i mniej zatruwające atmosferę nie przebiega w tempie, w jakim byśmy chcieli. - Są proste sposoby, żeby jakość powietrza w mieszkaniu była lepsza - przekonuje Małgorzata Świgoń, autorka poradników dotyczących niemal wszystkich domowych spraw.
rozwiń zwiń