Dzień Babci. Psycholog: to babcie pokazują świat wnukom

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 12:10
- Babcie to trochę takie osoby, które pokazują wnukom świat bez kontaktu z ich codziennością. One nie muszą pilnować odrabiania lekcji, zabrania czapki, wychodzenia na dwór czy przypominania o obowiązkach domowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Dorota Minta. Czy współczesna babcia bardzo różni się od tej, którą pamiętamy sprzed lat?
Babcie chętnie spędzają czas ze swoimi wnukami
Babcie chętnie spędzają czas ze swoimi wnukamiFoto: Pixabay
  • 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast dzień później swoje święto mają dziadkowie
  • Zdaniem psycholog babcie i dziadkowie mogą rozpieszczać, ale warto ustalić z nimi pewne granice, których nie powinni przekraczać
  • W obecnych czasach babcie często są aktywne zawodowo, przez co nie zawsze mogą opiekować się swoimi wnukami. Kiedy jednak mogą zaopiekować się wnukami, chętnie to robią

Dorota Minta zdradza, że w jej życiu babcie odegrały znaczące role. - Aczkolwiek żadna z nich nie była takim stereotypowym przykładem babci wychowującej mnie. One były obecne w moim życiu, ale nie zastępowały rodziców - wspomina.

- Rozpieszczały mnie, też dużo uczyły. Szczególnie jedna z nich, Helena, dawała mi takie rady, które pamiętam do tej pory. Mówiła, że jak idziesz na bardzo eleganckie przyjęcie w nieznanym towarzystwie, to obserwuj lekko osoby, które są obok, żeby nie popełnić gafy i uczyć się w ten sposób. Dawała też podpowiedzi o mężczyznach, jak należy sobie ich wybierać - dodaje gość Jedynki.

Dlaczego współczesne babcie są inne?

Zdaniem Doroty Minty współczesne babcie są inne niż te, które pamiętamy sprzed wielu lat.

- Z tego powodu, że my, kobiety, jesteśmy dłużej aktywne zawodowo. Jesteśmy w coraz lepszej kondycji, w tym także zadbane, wysportowane, dbamy o dietę i nasze zdrowie. Kobiety, które mają blisko 60 lat, nie mogą być nianiami dzieci, ponieważ jeszcze pracują. Myślę, że babcie i dziadkowie są takimi trochę osobami do pokazywania świata bez tego kontaktu codzienności. Oni nie muszą pilnować odrabiania lekcji, zabrania czapki, wychodzenia na dwór i przypominania o obowiązkach domowych - wyjaśnia psycholog.

Dorota Minta przyznaje, że rolą babci jest otwieranie świata. - Rozmowa babci z wnukami to jest ten moment, aby pokazywać im świat wartości, aby pojawiały się tam kwestie etyczne, jak i żeby uczyła ich wrażliwości oraz empatii - przyznaje.

Zdarza się jednak, że rodzice narzekają na to, że dziadkowie za bardzo rozpieszczają ich dzieci. Co wtedy? - Młody człowiek doskonale wie, że u babci jest co innego, a w domu jest co innego. Po powrocie do domu sonduje, czy może być rozpieszczany tak samo, jak u babci. Sądzę, że trzeba otwarcie mówić rodzicom i dziecku, że babcia ma prawo trochę porozpieszczać, bo u babci dziecko nie jest na co dzień, więc tęskni i w ten sposób okazuje swoją miłość, natomiast w domu jest ta codzienność - tłumaczy psycholog.

- Dziadkom też warto mówić, że pewne granice nie powinny być przekraczane. Jeżeli dziecko nie je słodyczy, to trzeba otwarcie powiedzieć: "Nie, nie dajemy naszej Zuzi codziennie do każdego posiłku słodkiego deseru" - słyszymy.

Odwrócenie ról?

W obecnych czasach zdarza się też, że to wnuki uczą swoje babcie i dziadków czegoś nowego, m.in. robienia przelewów przy pomocy telefonu.

- To jest fantastyczna płaszczyzna do spędzenia czasu z dziadkami, tj. uczenie ich szukania czegoś samodzielnie w sieci, robienia zakupów czy korzystania z internetu w sposób bezpieczny. Znam mnóstwo takich przykładów, kiedy dziadek albo babcia dzwoni do wnuka i prosi o pomoc, bo coś dzieje się z komputerem albo trzeba coś zainstalować. To jest wspólne, fajne spędzanie czasu - twierdzi Dorota Minta.

Wyjaśnia też, że takie odwrócenie ról często dzieje się w naszym życiu. - Kiedy młodsza osoba, która ma te kompetencje cyfrowe, wprowadza w nie osobę starszą. To jest fajny moment na spędzenie czasu z babcią, bo przecież to się kończy buziakiem, dobrym ciastkiem i przytuleniem - zauważa.

Czytaj także:

Posłuchaj
07:20 Jedynka/Cztery pory roku - 21.01.2022 psycholog 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast dzień później swoje święto mają dziadkowie (Jedynka/Cztery pory roku)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Dorota Minta (psycholog)

Data emisji: 21.01.2021 

Godzina emisji: 9.39

DS

Czytaj także

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:55
W czasie trwającej pandemii koronawirusa dzieci oraz młodzież w większym wymiarze spędzają czas przed ekranem komputerów, telewizorów czy smartfonów. Co dzieje się z oczami, gdy za długo korzystamy z urządzeń elektrycznych? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwacy byli zawsze. Co jest normalne, a co dziwne?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:25
Na przestrzeni wieków zmieniały się zasady, wedle których kogoś uważano za normalnego lub za dziwaka. Prof. Kazimierz Krzysztoszek zwraca uwagę, że jeśli w społeczeństwie panowała norma, to był też kodeks zachowań, zgodnych z normą, więc niezauważalnych.
rozwiń zwiń