- 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast dzień później swoje święto mają dziadkowie
- Zdaniem psycholog babcie i dziadkowie mogą rozpieszczać, ale warto ustalić z nimi pewne granice, których nie powinni przekraczać
- W obecnych czasach babcie często są aktywne zawodowo, przez co nie zawsze mogą opiekować się swoimi wnukami. Kiedy jednak mogą zaopiekować się wnukami, chętnie to robią
Dorota Minta zdradza, że w jej życiu babcie odegrały znaczące role. - Aczkolwiek żadna z nich nie była takim stereotypowym przykładem babci wychowującej mnie. One były obecne w moim życiu, ale nie zastępowały rodziców - wspomina.
- Rozpieszczały mnie, też dużo uczyły. Szczególnie jedna z nich, Helena, dawała mi takie rady, które pamiętam do tej pory. Mówiła, że jak idziesz na bardzo eleganckie przyjęcie w nieznanym towarzystwie, to obserwuj lekko osoby, które są obok, żeby nie popełnić gafy i uczyć się w ten sposób. Dawała też podpowiedzi o mężczyznach, jak należy sobie ich wybierać - dodaje gość Jedynki.
Dlaczego współczesne babcie są inne?
Zdaniem Doroty Minty współczesne babcie są inne niż te, które pamiętamy sprzed wielu lat.
- Z tego powodu, że my, kobiety, jesteśmy dłużej aktywne zawodowo. Jesteśmy w coraz lepszej kondycji, w tym także zadbane, wysportowane, dbamy o dietę i nasze zdrowie. Kobiety, które mają blisko 60 lat, nie mogą być nianiami dzieci, ponieważ jeszcze pracują. Myślę, że babcie i dziadkowie są takimi trochę osobami do pokazywania świata bez tego kontaktu codzienności. Oni nie muszą pilnować odrabiania lekcji, zabrania czapki, wychodzenia na dwór i przypominania o obowiązkach domowych - wyjaśnia psycholog.
Dorota Minta przyznaje, że rolą babci jest otwieranie świata. - Rozmowa babci z wnukami to jest ten moment, aby pokazywać im świat wartości, aby pojawiały się tam kwestie etyczne, jak i żeby uczyła ich wrażliwości oraz empatii - przyznaje.
Zdarza się jednak, że rodzice narzekają na to, że dziadkowie za bardzo rozpieszczają ich dzieci. Co wtedy? - Młody człowiek doskonale wie, że u babci jest co innego, a w domu jest co innego. Po powrocie do domu sonduje, czy może być rozpieszczany tak samo, jak u babci. Sądzę, że trzeba otwarcie mówić rodzicom i dziecku, że babcia ma prawo trochę porozpieszczać, bo u babci dziecko nie jest na co dzień, więc tęskni i w ten sposób okazuje swoją miłość, natomiast w domu jest ta codzienność - tłumaczy psycholog.
- Dziadkom też warto mówić, że pewne granice nie powinny być przekraczane. Jeżeli dziecko nie je słodyczy, to trzeba otwarcie powiedzieć: "Nie, nie dajemy naszej Zuzi codziennie do każdego posiłku słodkiego deseru" - słyszymy.
Odwrócenie ról?
W obecnych czasach zdarza się też, że to wnuki uczą swoje babcie i dziadków czegoś nowego, m.in. robienia przelewów przy pomocy telefonu.
- To jest fantastyczna płaszczyzna do spędzenia czasu z dziadkami, tj. uczenie ich szukania czegoś samodzielnie w sieci, robienia zakupów czy korzystania z internetu w sposób bezpieczny. Znam mnóstwo takich przykładów, kiedy dziadek albo babcia dzwoni do wnuka i prosi o pomoc, bo coś dzieje się z komputerem albo trzeba coś zainstalować. To jest wspólne, fajne spędzanie czasu - twierdzi Dorota Minta.
Wyjaśnia też, że takie odwrócenie ról często dzieje się w naszym życiu. - Kiedy młodsza osoba, która ma te kompetencje cyfrowe, wprowadza w nie osobę starszą. To jest fajny moment na spędzenie czasu z babcią, bo przecież to się kończy buziakiem, dobrym ciastkiem i przytuleniem - zauważa.
Czytaj także:
07:20 Jedynka/Cztery pory roku - 21.01.2022 psycholog 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast dzień później swoje święto mają dziadkowie (Jedynka/Cztery pory roku)
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Joanna Racewicz
Gość: Dorota Minta (psycholog)
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 9.39
DS