Bieganie zimą - efektywne, czy zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 13:50
Bieganie zimą to niewątpliwie prawdziwe wyzwanie i co ważne jest równie efektywne i zdrowe, co bieganie o cieplejszej porze roku. - Warunki atmosferyczne mogą nas zniechęcić do biegania. Zanim wyjdziemy biegać należy sprawdzić jakość powietrza - radzi Piotr Galus. 
Bieganie zimą jest równie efektywne i zdrowe, co bieganie o cieplejszej porze roku
Bieganie zimą jest równie efektywne i zdrowe, co bieganie o cieplejszej porze rokuFoto: Shutterstock
  • Bieganie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, poprawia się krążenie, zwiększa pojemność płuc i rośnie kondycja. 
  • Poniżej -20 stopni w ogóle nie powinno się biegać, gdyż ryzyko wychłodzenia jest wtedy duże. 
  • - Dopierając strój do ćwiczeń, powinniśmy wybierać materiały, które odprowadzają wodę na zewnątrz - radzi Piotr Galus. 

Po około 30-45 minutach aktywności w organizmie zaczynają się wydzielać endorfiny - hormony szczęścia, i to niezależnie od tego, czy na dworze jest ciepło, czy zimno. Ważne, że się ruszamy. Poprawia się krążenie, zwiększa się pojemność płuc, rośnie kondycja, spalamy tłuszcz, który tak łatwo odkłada się zimą. 

- Osobiście zimą wybieram bieżnię. Wybieram się na siłownię w takie godziny, gdzie będzie jak najmniej ludzi - przyznaje Piotr Galus, prowadzący "Gimnastykę poranną" w Programie 1 Polskiego Radia. - Jeżeli chodzi o bieganie na zewnątrz, to najpierw należy sprawdzić stan powietrza, ponieważ pył, który jest dość nisko nad ziemią może nam zaszkodzić - podkreśla. 

Jak się ubrać? 

- Jeżeli ktoś lubi ubrać się ładnie i nowocześnie na trening to dlaczego nie, a jeżeli po prostu idziemy biegać i nie zwracamy uwagi na to jak wyglądamy to po pierwsze unikamy bawełny - tłumaczy. - Jeżeli się spocimy, taki materiał zatrzyma pot i może to doprowadzić do przeziębienia i innych stanów chorobowych - dodaje. 

Jak podkreśla Piotr Galus dopierając strój do ćwiczeń, powinniśmy wybierać materiały, które odprowadzają wodę na zewnątrz. - Zadaniem m.in. koszulek technicznych nie jest ładnie wyglądać i dobrze się na nas prezentować. One są stworzone ze specjalnych rurek i dzięki temu woda jest odprowadzana na zewnątrz materiału - zaznacza. 


Posłuchaj
05:35 Jedynka/4PR zima bieganie.mp3 Bieganie zimą - efektywne, czy zdrowe? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zbyt niska temperatura 

Lekarze i praktyka sportowa wskazują, że przy temperaturze odczuwalnej poniżej - 5 stopni Celsjusza nie powinno się wykonywać długich i bardzo intensywnych treningów, natomiast poniżej -20 stopni w ogóle lepiej nie biegać, gdyż ryzyko wychłodzenia jest wtedy duże. - Nie każdy jest zdolny do ekspozycji na takie zimno na ok. 30 minut czy godzinę i możemy mieć więcej strat niż korzyści z biegania - przestrzega gość Jedynki. - Przy takiej niskiej temperaturze odradzałbym bieganie, ale zalecam spacer - przyznaje. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Piotr Galus (Program 1) 

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 11.25

ans