Półkolonie, obozy. Jak uczniowie mogą spędzić czas w trakcie zimowego wypoczynku?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 14:03
Ferie trwają, ale nie każde dziecko ma szanse skorzystać z półkolonii. Większe miasta czy miasteczka są w lepszej sytuacji, gorzej jest w małych gminach. Dlaczego nie wszędzie rodzice mają szanse za darmo lub za niewielką opłatą oddać pod opiekę swoją pociechę na półkolonie? Czy decyzje nalezą tylko do samorządów? 
MEiN opublikował wytyczne dot. ferii zimowych
MEiN opublikował wytyczne dot. ferii zimowychFoto: BridgeToHorizon/Shutterstock
  • W czasie ferii zimowych szkoły nie organizują zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
  • Półkolonie oraz wyjazdy w wielu polskich miastach są organizowane przez samorządy. 
  • Od dzisiaj (27 stycznia) uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. 

Placówki szkolne w czasie ferii zimowych 

Ferie zimowe przewidziane w organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach są dniami wolnymi dla uczniów i nauczycieli. Nie ma podstawy prawnej, by w czasie ich trwania organizować w szkole zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. - Kiedy są ferie w danym województwie, wtedy szkoły nie funkcjonują. Są dyżury prowadzone przez administrację i dyrektora, jednak dla uczniów to jest czas wolny - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jak podkreśla gość audycji, w wielu polskich miastach w czasie zimowego wypoczynku organizowane są półkolonie. - Wiele ofert co roku jest przygotowywanych przez samorząd i dzieci chętnie korzystają z takiej formy zorganizowanego wypoczynku - dodaje. 


Posłuchaj
09:31 Jedynka/4PR ferie w szkole.mp3 Półkolonie, obozy. Jak uczniowie mogą spędzić czas w trakcie zimowego wypoczynku? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Obozy i aktywny wypoczynek 

Dla dzieci ferie zimowe to najlepszy wybór na aktywne spędzenie czasu. Organizowane są obozy i różnego typu wyjazdy w najciekawsze zakątki kraju. - W tym roku jest możliwość, żeby dzieci wyjeżdżały na ferie w różnych terminach. Nie ma ograniczeń, jak to było w roku poprzednim - podkreśla gość Jedynki. - Jest rotacja, pierwsze województwa niebawem będą kończyć ferie zimowe i zaczną naukę, a kolejne rozpoczną - dodaje. 

Powrót do nauki zdalnej 

Do szkół wróciła nauka zdalna. Od dziś (27 stycznia) uczniowie z klas od piątej do ósmej w szkołach podstawowych i uczniowie szkół średnich będą się uczyli zdalnie w domu. Stacjonarnie uczą się nadal najmłodsi uczniowie z klas od pierwszej do czwartej podstawówki. W czwartek weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nim zawieszone zostają od czwartku do 27 lutego 2022 r. 

- Po tym czasie chcieliśmy, żeby wszystkie roczniki mogły wrócić do nauki stacjonarnej - mówi Anna Ostrowska. - Zdajmy sobie sprawę, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i ten tydzień to pokazał. Reagujemy na apele służb sanitarnych i na sygnały płynące z Ministerstwa Zdrowia. (...) Mam nadzieję, że po zakończeniu ferii we wszystkich województwach będziemy mogli faktycznie wrócić do nauki stacjonarnej - dodaje.  

Obawa o dzieci 

Zdarzają się sytuacje, w których rodzice, z uwagi na bezpieczeństwo, nie są skłonni posyłać swoich dzieci do szkół. - To jest bardzo indywidualna kwestia, obawy rodziców są w pełni zrozumiałe - mówi Anna Ostrowska. - Jednakże uczeń ma obowiązek szkolny, jeżeli nie bierze udziału w zajęciach, ta nieobecność musi być usprawiedliwiona, a dłuższa absencja wpływa bardzo niekorzystnie na wszystkich - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Anna Ostrowska (rzecznik MEiN) 

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 9.38

IAR/ans 

Czytaj także

Jak powinien wyglądać plan lekcji w szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 13:50
Od 1 września uczniowie w całej Polsce powrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, gdzie obowiązują zasady sprzed pandemii. Jak wygląda plan lekcji? Ile dzieci powinno być w klasie? Czy szkoła ma obowiązek wydawania posiłków dla swoich uczniów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po świętach dzieci wrócą do nauki stacjonarnej? Minister edukacji wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 21:11
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że - jak na razie - nie ma wątpliwości, co do tego, że 10 stycznia szkoły wrócą do pracy w trybie stacjonarnym. Szef MEiN pytany był też o pomysł przymusowych szczepień nauczycieli.
rozwiń zwiń