Geralt z Rivii - czyli skąd? Powstała mapa "Świat Wiedźmina"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 12:45
Andrzej Sapkowski to pisarz znany przede wszystkim z hitowego cyklu powieści fantasy pt. "Wiedźmin". Na jej podstawie powstał film, serial, gra komputerowa, komiksy czy monety kolekcjonerskie. Najnowszym projektem jest mapa wiedźmińskiego świata.
Proza Andrzeja Sapkowskiego inspiruje licznych twórców - Wiedźmin doczekał się seriali, filmu i gier
Proza Andrzeja Sapkowskiego inspiruje licznych twórców - "Wiedźmin" doczekał się seriali, filmu i gierFoto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Wszystko zaczęło się od serii opowiadań. Andrzej Sapkowski publikował je na łamach miesięcznika "Fantastyka". Pierwsze z nich pochodziło z roku 1986 i miało tytuł "Wiedźmin". W roku 2002 wydano dwa tomy antologii "Opowieść o Wiedźminie". Pierwszą powieść sagi o Wiedźminie wydano w roku 1994. Seria okazała się prawdziwym hitem, a inni twórcy wielokrotnie inspirowali się Sapkowskim. Tym razem przyszedł czas na wyjątkową mapę.

Mapa świata Wiedźmina - jedyna, choć nie pierwsza?

Marcin Wereszczyński to geograf i kartograf. Swoje wykształcenie i umiejętności połączył z pasją, a efektem tego jest wyjątkowa mapa świata Wiedźmina. Podczas pracy korzystał ze wszystkich dostępnych źródeł związanych z prozą Andrzeja Sapkowskiego. - To były oczywiście książki, ale też gry, komiksy, seriale. Informacji geograficznych w tych dziełach było naprawdę niewiele, więc posiłkowałem się wszystkim, co było wspomniane, a część musiałem wymyślić - przyznaje gość "Czterech pór roku". Co ciekawe, to nie pierwsza tego typu inicjatywa.

Wielu fanów przez ostatnie lata, tworzyło własne mapy świata wymyślonego i opisanego przez Sapkowskiego. Przy okazji wydawania gier i seriali powstawały nawet mapy oficjalne. Dotychczas jednak wszystkie one były stylizowane na mapy stare, średniowieczne. To wiązało się z niedoskonałościami. - Są one mało szczegółowe, a mnie zależało na przedstawieniu tego świata tak, jak mógłby wyglądać naprawdę - mówi Marcin Wereszczyński i dodaje, że starał się, by każdy fan "Wiedźmina" mógł dzięki jego mapie wczuć się w losy bohaterów.


Posłuchaj
05:19 PR1_AAC 2022_02_07-09-44-04.mp3 Pół roku temu w internecie opublikowano mapę świata Wiedźmina. To propozycja nie tylko dla fanów sagi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Mapa świata Wiedźmina - gratka dla każdego

Mapa świata Wiedźmina stworzona przez Marcina Wereszczyńskiego pełna jest ciekawostek. Znajdziemy tam legendy, rozrysowane rzeki, granice państwa, mokradła czy miejscowości. W tym ostatnim przypadku autor podał nawet liczbę mieszkańców. Cały proces tworzenia zajął dwa lata, okazuje się jednak, że wciąż trwa. - Opublikowałem ją pół roku temu i od tamtej pory nadal poprawiam drobne szczegóły, ciągle dostaję nowe informacje od innych fanów - przyznaje gość audycji. Już teraz mapa dostępna jest w internecie.

Autor przekonuje, że jego dzieło nie jest przeznaczone jedynie dla fanów i wielbicieli prozy Sapkowskiego. To również doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby przygodę z "Wiedźminem" dopiero rozpocząć. - Myślę, że jeżeli ktoś będzie miał taką mapę, to będzie mu dużo łatwiej zrozumieć, co się dzieje - nie kryje Wereszczyński. Gość "Czterech pór roku" planuje wydać również papierową serię planów miast tego świata, przyznaje jednak, że to dopiero sam pomysł - jego realizacja zajmie jeszcze trochę czasu.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Marcin Wereszczyński (geograf, kartograf)

Data emisji: 7.02.2022

Godzina emisji: 9.44

mg

Czytaj także

"Wiedźmin". Geralt z Rivii podbija świat. Skąd ten fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 04:00
17 grudnia, czyli... premiera drugiego sezonu serialu "Wiedźmin"! Produkcja Netflixa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednak jak to wszystko się zaczęło? Gdzie słynny wiedźmin, Geralt z Rivii, rozpoczął swoją podróż, która trwa aż do dzisiaj? Poznaj jego historię.
rozwiń zwiń