Nowy cykl poświęcony walce z rakiem piersi. "To spotkanie zmieniło moją perspektywę"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 06:00
- Jestem mamą dwójki dzieci, szczęśliwą żoną swojego męża, no i posiadaczką niechcianego, ale raka piersi - mówiła Anna Giera, bohaterka pierwszej odsłony bardzo osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego "oswajaniu" choroby nowotworowej. 
- Gdy pierwszy raz miałam robioną mammografię, byłam w trakcie karmienia piersią syna - wspominała Anna
- Gdy pierwszy raz miałam robioną mammografię, byłam w trakcie karmienia piersią syna - wspominała AnnaFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Agnieszka Ciecierska o walce z nowotworem piersi

Październik to miesiąc, w którym cały świat skupia się na walce z rakiem piersi. To właśnie w październiku 2021 roku dziennikarka radiowej Jedynki Agnieszka Ciecierska zdecydowała się opowiedzieć w audycji "Cztery pory roku" o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową. Wówczas również narodził się pomysł na cykl poświęcony "oswajaniu" choroby nowotworowej, opary na historiach kobiet, które przeszły lub przechodzą trudną drogę leczenia.

- Mam nowotwór złośliwy luminarny typu A, hormonozależny, zrazikowy. Zanim odebrałam wyniki biopsji, sprawdzałam, czytałam artykuły, nawet na zagranicznych stronach. Modliłam się "byle nie trójujemny, byle luminarny", ponieważ jest na niego sposób - ma receptory, które pokazują, że można na niego dać hormony i będą one wygaszały, co trzeba, żeby nie miał się czym karmić - tłumaczyła Anna Giera.

Jak podkreślała, nigdy nie zapomni momentu, gdy czekała w szpitalu na pierwsze badanie mammograficzne. - W pewnym momencie przyszła dziewczyna. Pytam się jej: "Kontrola?". Gdy potwierdziła, mówię do niej: "To dobrze, im wcześniej, tym lepiej". A ona się na mnie patrzy i odpowiada: "Ja już jestem po obustronnej mastektomii". Miała 26 lat. Zachorowała, gdy miała 18. Wtedy sobie pomyślałam: "Anka, nie narzekaj. Ty urodziłaś już dwoje dzieci i wykarmiłaś je własnymi piersiami" - wspominała dodając, że to spotkanie zmieniło jej perspektywę. 

Posłuchaj
06:54 ciecierska.mp3 Pierwsza odsłona osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

"Bardzo ważne jest systematyczne badanie mammograficzne"

Agnieszka Ciecierska rozmawiała z Anną Gierą w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Jego spotkane na miejscu pracownice tłumaczyły, dlaczego tak ważne jest, by zgłaszać się na badania mammograficzne.

Posłuchaj kolejnych odcinków cyklu poświęconego walce z rakiem piersi:

Posłuchaj
05:14 [i] 19.05 rak chemioterapia 2.mp3 Posłuchaj drugiego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
05:08 [i] 02.06 rak peruki 3.mp3 Posłuchaj trzeciego odcinka osobistego cyklu Agnieszki Ciecierskiej poświęconego walce z rakiem piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

  

***

Przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 11.40

Materiał wyemitowano w audycji "Cztery pory roku"

pg

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Poznaj 12 zasad, które zmniejszają ryzyko zachorowania

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:05
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według statystyk Polska jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe, jednak umieralność z ich powodu jest znacznie wyższa niż średnia dla krajów rozwiniętych. Lekarze przypominają - profilaktyka może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania, dlatego należy pamiętać o najważniejszych 12 zasadach zdrowego trybu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi to nie wyrok. Systematyczne badania ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:07
Październik to miesiąc, w którym cały świat skupia się na walce z rakiem piersi. To najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet i jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Kiedy, gdzie i jak badać piersi? Na czym polegają testy genetyczne? 
rozwiń zwiń