Zielone naklejki na szybach już obowiązują. Kto powinien je mieć?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 10:37
Obowiązek umieszczania specjalnych zielonych naklejek na szybie samochodu wszedł w życie 4 maja 2022. Za ich brak grozi kara w wysokości 500 złotych. 
Pojazdy uprawnione do wjazdu do strefy czystego transportu będą musiały posiadać specjalne nalepki.
Pojazdy uprawnione do wjazdu do strefy czystego transportu będą musiały posiadać specjalne nalepki. Foto: Pixabay/ andreas160578
  • Zielone naklejki powinny znaleźć się na szybach aut, które spełniają odpowiednie normy czystości emisji spalin.
  • Pojazdy z zielonymi naklejkami będą mogły wjeżdżać do stref czystego transportu.
  • Strefa czystego transportu to obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające określone normy emisji spalin i mające zieloną naklejkę.

Kto powinien nakleić na szybie swojego samochodu specjalną zieloną naklejkę i czym są strefy czystego transportu (SCT), do których mogą wjechać samochody z naklejką? – Zielone naklejki mają mieć prawo naklejać na szyby swoich samochodów właściciele aut, które będą spełniały odpowiednie normy czystości emisji spalin – mówi Sławomir Brzózek – ekolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego. – Dzięki temu będzie można wjeżdżać tymi samochodami do tzw. stref czystego transportu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że będą to samochody niskoemisyjne, zapewne większość hybryd. Cel był taki, by dzięki temu rozwiązaniu wydatnie zmniejszyć emisję zwłaszcza tlenków azotu, dlatego, że to jest substancja, która ma destrukcyjny wpływ na nasz układ oddechowy – mówi ekspert.   

Strefa czystego transportu

Strefa czystego transportu (SCT) to obszar, po którym mogą poruszać się tylko pojazdy spełniające określone normy emisji spalin. Po SCT mogą jeździć zarówno hybrydy, jak i auta z napędem benzynowym czy dieslowskim. Muszą jednak spełniać określone normy dotyczące spalin i mieć nalepioną na szybie zieloną naklejkę. O ile rozporządzenie dotyczące SCT weszło w życie 4 maja, nie ma jednak jeszcze ani jednej strefy czystego transportu. – Nie wiadomo też dokładnie, jak ma wyglądać naklejka – mówi gość radiowej Jedynki. – Wiadomo na razie, że ma mieć rozmiary 10 na 5 cm. Ma być zielona, ma na niej być widoczna nazwa gminy właściwej dla tej strefy i numer rejestracyjny samochodu. Ma kosztować nie więcej niż 5 złotych – dodaje ekspert. Dla pojazdów, które zanieczyszczają powietrze w znacznym stopniu, wjazd do strefy i poruszanie się po niej będą zabronione. 


Posłuchaj
06:26 _PR1_AAC 2022_05_11-11-35-46-naklejka.mp3 O zielonych naklejkach i strefach czystego transportu mówi Sławomir Brzózek, ekolog (Jedynka/ Cztery Pory Roku)

 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Sławomir Brzózek (ekolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego)

Data emisji: 11.05.2022 r. 

Godzina emisji: 11.38

djr

Czytaj także

Samochody zatruwają także wodę

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 15:30
Naukowcy z University of Toronto przestrzegają przed uwalnianiem przez auta różnego typu substancji pochodzących z płynów, lakierów i opon – trafiając do miejskich strumieni i rzek, zanieczyszczają one wodę! Co może pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fusy z kawy - ekologiczny surowiec do produkcji materiałów termoizolacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 21:23
Szacuje się, że statystyczny Polak produkuje rocznie około trzech kilogramów fusów kawowych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracuje nad wykorzystaniem ich jako ekologicznego surowca. Surowiec ten miałby służyć do wytwarzania porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Cel jest taki, by wykorzystać je np. do budowania czy docieplania konstrukcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwałość i naprawialność jako ekologia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:00
Obecnie o ekologii mówi się bardzo dużo. Można odnieść wrażenie, że dużo się też robi. Czy aby na pewno tak jest?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sprzątać bez detergentów? Moc sody, octu i wody utlenionej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:18
Czy możliwe są porządki bez detergentów? Sprzątać trzeba niezależnie od pory roku, ale jak to robić domowymi metodami, bez użycia chemii? O sile octu, sody oczyszczonej i innych naturalnych środków opowiada w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Świgoń, autorka wielu poradników, w tym "Domu bez detergentów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piracie, jesteś w ukrytej kamerze! Policyjne drony widzą wszystko

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 09:47
- W zeszłym roku, w ciągu ośmiu miesięcy, drony używane przez policjantów z wydziału ruchu drogowego zarejestrowały ponad 3400 wykroczeń - mówił w "Ekspresie Jedynki" komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń