Umowa "na gębę" to też umowa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 11:00
Mawia się: "dobry zwyczaj nie pożyczaj". Co jednak, gdy pożyczyć trzeba? Należy się odpowiednio zabezpieczyć.
Audio
Umowa na gębę to też umowa
Foto: Glow Images/East News

W przypadku pożyczek należy przede wszystkim wiedzieć, że umowa ustna to także umowa, która posiada moc prawną i na podstawie, której można dochodzić swoich roszczeń. Jest tylko jedno "ale". - Ciężko udowodnić, że została zawarta – przyznaje Katarzyna Tryniszewska, adwokat.

Kiedy pożyczyliśmy komuś coś "na gębę" często nawet obecność świadka nic nie daje w momencie, gdy sprawa trafia do sądu. - Jeden świadek może potwierdzić, a może znaleźć się drugi świadek, który przed sądem zaprzeczy, że ktoś coś komuś pożyczał. Wtedy sąd nie da wiary nikomu i stwierdzi, że powód nie jest w stanie udowodnić swoich roszczeń – tłumaczy gość Jedynki. Bo to powód, czyli osoba, która daje komuś pieniądze ma obowiązek udowodnić, że udzielił pożyczki.            

Dlatego najlepiej wszystko mieć na papierze.  Co w wielu sytuacjach bywa krepujące. Na przykład w przypadku, gdy umowę mielibyśmy zawierać z kimś z rodziny bądź przyjaciół. Mimo to mecenas Tryniszewska radzi, aby poprosić "pożyczkobiorcę" chociaż o popis pod informacją, że przyjął od nas daną kwotę. Takie pokwitowanie jest w jakimś sensie zabezpieczeniem. – To już ma jakąś formę podstawowej umowy pożyczki. Jest dowodem, który w razie problemów można przedstawić w sądzie – wyjaśnia adwokat. Radzi także, aby pożyczek udzielać w formie przelewu, bądź przekazu po to, żeby mieć jakikolwiek znak, że taki pieniądz wyszedł z naszej kieszeni.

Warto też widzieć, że prawo określa, iż umowę powinno się podpisywać w przypadku pożyczek przekraczających kwotę 500 złotych. – Nie znaczy to, że jeśli jej nie podpiszemy to umowa pożyczki jest nieważna – zwraca uwagę gość Jedynki. 

W takiej umowie powinny znaleźć się przede wszystkim informacje, kto komu pożycza pieniądze, ile pożycza, na jaki czas. Strony umowy powinny określić też czy pożyczka będzie oprocentowana czy nie. Należy również zapisać, co w przypadku, gdy dojdzie do opóźnienia spłaty pożyczki. – Często dochodzi do sytuacji, że ludzie, którzy pożyczyli chcieliby dostać jakąś gratyfikację wyższą niż odsetki ustawowe. Jeśli nie zawrą tego w umowie to należą im się tylko odsetki ustawowe – wyjaśnia Katarzyna Tryniszewska. Bardzo ważną informacją, która powinna znaleźć się w umowie jest podanie terminu zwrotu pożyczki. Strony powinny ustalić i zapisać, do kiedy pieniądze powinny być zwrócone i od kiedy naliczane są odsetki w przypadku przekroczenia terminu spłaty.

Warto również wiedzieć, że w przypadku pożyczek okres przedawnienia wynosi 10 lat.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W spirali długów" - Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 09:01
Wtorek, 13 grudnia, godzina 20.10, Program 1. Magazyn Reporterów . W długi można wpaść z różnych powodów. Najczęściej wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, z głupoty albo z konieczności. Z tych właśnie przyczyn zadłużyli się po uszy bohaterowie reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy toną w długach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 13:34
Coraz bardziej się zadłużamy - wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy toną w długach, a Brytyjczycy są już na dnie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:52
Problemy Polaków z zadłużeniem prywatnym ujawnione przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor bledną przy długach Brytyjczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty konsumenckie pod większą ochroną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 10:14
18 grudnia weszła w życie znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi nie płacą swoich długów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 14:37
Blisko 2 miliony 600 tysięcy Polaków miało w ubiegłym roku problemy z regularnym spłacaniem długów. Najczęściej były to osoby w wieku 25 - 34 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyrant to taki przyjaciel do kredytu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 13:30
Jeśli jesteś czyimś poręczycielem przeczytaj ten tekst. Możesz uniknąć niemiłych niespodzianek.
rozwiń zwiń