Robert Sowa zdradza swoje kulinarne sekrety

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Mistrz kulinarny zdradza m.in. jak przygotować orzeźwiające koktajle i lekkie dania na upały.
Audio
  • Posłuchaj i poznaj sekrety kulinarne Roberta Sowy
Robert Sowa
Robert SowaFoto: PR

W gorące dni świetnie sprawdzają się bezalkoholowe koktajle. To również niezły sposób na oczyszczenie organizmu. Wiele osób stosuje wiosenną dietę koktajlową. – Dobry koktajl to niezła bomba witaminowa – przyznaje Robert Sowa.

Mistrz kulinarny poleca między innymi koktajl ze świeżych truskawek z jogurtem 0 proc. tłuszczu, pieprzem kajeńskim i świeżo siekaną bazylią. – Smakuje idealnie – zapewnia gość "Czterech pór roku". Jeśli ktoś woli ciemniejsze to można zrobić koktajl z jagód.

Jak zrobić chłodnik z pomidorów, czym go przyprawić? Jak przyrządzić orzeźwiający napój składający się z mięty, miodu, herbaty, imbiru? Dowiesz się słuchając całej rozmowy z Robertem Sową.

Czytaj także

Sprawdź, ile powinieneś ważyć

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 16:00
Prawidłowa waga to nie tylko niezły wygląd. To najczęściej także informacja, że nie cierpimy na jakieś poważne schorzenia. Dlatego warto sprawdzić, co mówią o nas nasze kilogramy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, czym się różni jedzenie od "żarcia"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 00:01
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i… w kaloriach. Wbrew pozorom szybkie "żarcie" nie jest takie niezdrowe. Kebab, hamburger czy zapiekanka raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność zdrowsza niż inne?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 11:28
Prawie 70% Polaków deklaruje, że nie spotkało się z pojęciem żywności funkcjonalnej, badania pokazują jednak, iż intuicyjnie właśnie takiej żywności szukamy i coraz częściej ląduje ona na naszych talerzach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 12:00
Każdy z nas w ciągu całego życia spożywa co najmniej 25 ton pokarmów. Niektórzy nawet dwa razy więcej. To, jak jemy i co ma znaczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalna słodycz bez kalorii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 14:22
- Stewia to roślina od wieków stosowana w Ameryce Południowej. W Europie to nowość, ale została już dokładnie przebadana i mogą ją stosować do słodzenia także osoby z cukrzycą - mówi w Trójce dr Hanna Mojska.
rozwiń zwiń