"Pamiętajmy, że w zoo mieszkają dzikie zwierzęta"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 14:20
Żyrafy Suri i Hana zapłaciły życiem za chuligański wybryk do jakiego doszło ostatnio w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Zabił je stres. Jak powinniśmy się zachowywać, obcując z dzikimi zwierzętami - mówiła w Jedynce Agata Borucka z warszawskiego ZOO.
Audio
  • "Pamiętajmy, że w zoo mieszkają dzikie zwierzęta"
Pamiętajmy, że w zoo mieszkają dzikie zwierzęta
Foto: sxc.hu

Do bulwersujących wydarzeń doszło w nocy z soboty na niedzielę. Wandale, którzy wdarli się na teren łódzkiego ogrodu zoologicznego zniszczyli tablice informacyjne, a także obrzucili fragmentami ławek i koszami na śmieci część wybiegów dla zwierząt. Dewastacji dopuścili się m.in. w pobliżu żyrafiarni. Dla Suri i Hany stres był tak duży, że pękły im serca.

- Pamiętajmy, że to są dzikie zwierzęta, nawet jeśli od wielu pokoleń rozmnażają się w warunkach ogrodów zoologicznych. Oczywiście, są przyzwyczajone do ludzi, bo przecież ludzie im sprzątają, karmią i przede wszystkim je oglądają. Z drugie strony znają też rytm dnia. One doskonale wiedzą, że zwiedzający są np. od 9 do 17. To co się natomiast wydarzyło, wydarzyło się w nocy, wtedy kiedy zwierzęta powinny mieć spokój. Zostały zupełnie zaskoczone, instynkt zadziałał i pewnie kazał im uciekać. A że nie było gdzie, ten ogromny stres okazał się tak wielki, że nie wytrzymały tego napięcia - tłumaczyła w "Czterech porach roku" Agata Borucka.

Przedstawicielka warszawskiego ogrodu zoologicznego dodała, że zwierzęta roślinożerne, jak Suri i Hana są bardziej narażone na stres niż drapieżniki, "które ze swej natury są przyzwyczajone do ataku, do walki".

Jak zachowywać się podczas wizyty w zoo - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg

Zobacz więcej na temat: Łódź mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrówki lubią sobie poleniuchować

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 10:11
Na dzisiejszym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jak ciekawymi stworzeniami są mrówki. W namiotach nr 67 i 68 swoje stanowisko będzie miał Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre zioła to własne zioła

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 11:30
Bazylia, mięta, lubczyk, oregano czy tymianek - każde z tych ziół możemy sami wyhodować. Gdzie? - Na parapecie, na balkonie albo w ogrodzie - mówiła w Jedynce Barbara Siedlicka, opiekunka zieleni na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puszcza Kozienicka stolicą polskiej niezapominajki

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 09:36
Święto Niezapominajki jest nierozerwalnie połączone z Andrzejem Zalewskim - twórcą legendarnego Ekoradia w radiowej Jedynce, który zmarł w 2011 roku.
rozwiń zwiń