Na imprezę do Doniecka, na kawę do Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 11:14
Od 8 czerwca w czterech ukraińskich miastach rozgrywane będzie Euro 2012. O każdym z nich opowiedział w Jedynce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy.
Audio
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Wikipedia/Lestat (Jan Mehlich)

Najbardziej wysuniętym na wschód miastem-gospodarzem mistrzostw będzie Donieck, młoda, górniczo-przemysłowa metropolia. - Będziecie mieli wrażenie, że trafiliście, może nid do Związku Radzieckiego, ale przynajmniej do Rosji. Wszystko tam wygląda trochę po sowiecku. Pomniki, Lenin, baroko-stalinowski styl przypominający Pałac Kultury w Warszawie - mówił w "Czterech porach roku" Żenia Klimakin.

Ale Donieck uchodzi też za imprezową stolicę Ukrainy. - To potwornie bogate miasto. Pełno tu różnych drogich klubów i knajp, są kasyna. Ten kto ma dużo kasy: "welcome to Donieck" - śmiał się dziennikarz.

Najlepiej znanym w Polsce ukraińskim miastem jest oczywiście Lwów. - To faktycznie bardzo "polskie miasto". Czasem wydaje się, że Polacy wiedzą o Lwowie więcej niż ja. Mam tylko jedną radę: kto zamierza jechać tam samochodem, niech lepiej zostawi go gdzieś na parkingu. Uliczki są bardzo wąskie i lepiej poruszać się transportem publicznym albo taksówkami - podkreślał gość Jedynki. A jako największe kulinarne atrakcje Lwowa Żenia Klimakin wymienił sernik i kawę.

Amatorzy kuchnii nie będą też zawiedzeni Kijowem. - Są tam knajpy, w których za niską cenę można zjeść bardzo pyszne potrawy. Wszystkie są w centrum. Zostawiasz tam 10 dolarów, a jedzenia masz na cały dzień - mówił dziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy, dodając jednak, że przeciętne ceny są w stolicy Ukrainy wyższe niż w Warszawie.

Ostatnie z ukraińskich miast-gospodarzy Euro 2012 - Charków - słynie z zieleni i wielu pomników. Czasem tak dziwnych, jak ten upamiętniający... małpy, które w czasie wojny uciekły z tamtejszego zoo. - To drugie, obok Doniecka, miasto na Ukrainie, gdzie stadion został zbudowany przez oligarchę. Ten z Charkowa zbudował także lotnisko - wspomniał Żenia Klimakin.

>>>Więcej informacji o Doniecku, Lwowie, Kijowie i Charkowie znajdziesz w nagraniu audycji.

O "magicznej" Odessie - największym porcie morskim Ukrainy i znanym ośrodku wypoczynkowo-uzdrowiskowym - opowiedział w "Czterech porach roku" Łukasz Zamilski, dziennikarz i podróżnik.

>>>Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Zamilskim

O Drohybyczu - rodzinnym mieście Brunona Schulza, miejscu wycieczek fanów pisarza z całego świata - mówił w audycji Marcin Dzierżanowski, sekretarz redakcji magazynu "National Geographic Traveler."

>>>Posłuchaj rozmowy z Marcinem Dzierżanowskim

Uroki Huculszczyzny - regionu Ukrainy położonego na obszarze Karpat Wschodnich, który słynie z pięknych połonin - zachwalali w Jedynce Joanna Stachowiak i Wojciech Włoskowicz, przewodnicy Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie.

>>>Posłuchaj dlaczego warto poznać Huculszczyznę

Rozmawiała Karolina Rożej.

<<<Wszystko o Euro 2012 znajdziesz w serwisie Portalu polskieradio.pl poświęconym mistrzostwom>>>

pg

Czytaj także

W trakcie Euro 2012 powrócą kontrole graniczne

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 11:28
Pomiędzy 4 czerwca a 1 lipca lepiej nie próbować przekraczać granic Polski bez ważnego dowodu tożsamości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na nich najbardziej liczą ukraińscy kibice

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 13:57
Były król strzelców włoskiej Serie A i zwycięzca Ligi Mistrzów, a także tegoroczny finalista tych rozgrywek to największe gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Ukrainy. W "Czterech porach roku" ich sylwetki przedstawił Tomasz Kowalczyk z redakcji sportowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko u nas: polsko-ukraińskie rozmówki w pigułce!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 13:50
Do Euro 2012 zostały dwa tygodnie. Niektórzy z kibiców wybierają się na Ukrainę. Dobrze wiec byłoby poznać choć parę słów w tym języku. W "Czterech pór roku": samouczek ukraińskiego.
rozwiń zwiń