Małe i puchate. Gryzonie w domu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 13:56
Z psem trzeba wychodzić na spacery, koty to indywidualiści. Więc niektórzy rozważają wzięcie do domu chomika, królika lub świnkę morską. Ale czy to dobry wybór?
Audio
Królik
KrólikFoto: sxc.hu/CC

Przede wszystkim przed taką decyzją powinniśmy zastanowić się, jakie zwierzątko przygarnąć. I poznać jego zwyczaje. A nie kupować pod wpływem emocji.

Niektórzy są rozczarowani, bo wzięli np. chomika, a on całymi dniami śpi. - Bo chomik prowadzi nocny tryb życia - wyjaśnia w radiowej Jedynce weterynarz, dr Andrzej Szlesiński. Dlatego w dzień z dziećmi się nie pobawi, za to w nocy może hałasować i przeszkadzać.

Wbrew pozorom gryzonie też wymagają opieki. Tak jak każde zwierzę. I choć małe i puchate, to ich opieki nie wolno pozostawiać w rękach dzieci. Należy się nimi opiekować tak jak psem czy kotem i dbać o higienę oraz zdrowie pupila.

Szczegóły w nagraniu rozmowy. Tam również porady, jakiego gryzonia wziąć do domu.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(ag)

Czytaj także

Msza dla zwierząt w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 07:00
W całej Hiszpanii odbyły się nietypowe msze. Razem z wiernymi do kościołów wchodziły koty, psy, wnoszono klatki z ptakami czy żółwiami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć małych szczurów uziemiło australijski samolot na 40 godzin

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 01:00
Odkrycie gryzoni na pokładzie spowodowało, że Boeing linii Qantas nie tylko nie odleciał do Brisbane, ale został wycofany na prawie 40 godzin do hangaru, gdzie przeszedł dokładną kontrolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczur uratuje kolegę i podzieli się posiłkiem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:50
Mając wybór pomiędzy samotnym jedzeniem i ratowaniem kolegi, szczur wybierze to drugie, a następnie podzieli się jedzeniem. To pierwszy dowód na empatię u małych ssaków.
rozwiń zwiń