X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ochronili pandę, teraz walczą o polskie rysie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 11:34
Organizacja ekologiczna WWF świętuje 51. urodziny. Jakie są jej największe sukcesy i czym zajmuje się w Polce?
Audio
  • O działalności WWF słuchaj w "Czterech porach roku"
Ochronili pandę, teraz walczą o polskie rysie
Foto: Wikimedia Commons/CC/Aaron Logan

WWF została powołana do życia 11 września 1961 roku. Na pomysł jej utworzenia wpadł dyrektor generalny UNESCO Sir Julian Huxley, który podczas podróży do Afryki dostrzegł z przerażeniem, że zniszczenie środowiska i nieograniczone polowania mogą wkrótce doprowadzić do wymarcia niezwykłej fauny tego kontynentu. Jak dziś wygląda sytuacja w Afryce?
- Przyroda wciąż jest zagrożona. WWF cały czas chroni dzikie słonie i nosorożce, ale nadal zagrażają im kłusownicy. Bo ciągle jest duże zapotrzebowanie na kość słoniową i róg nosorożca. To głównie dla produktów medycyny azjatyckiej. Przy czym na ich lecznicze właściwości nie ma naukowych dowodów, bo np. róg nosorożca ma taką budowę, jak ludzkie paznokcie – tłumaczyła w "Czterech porach roku” Anna Połotnicka z WWF.
Organizacja ma już na swoim koncie sporo sukcesów na miarę światową. – Pandę wielka możemy dzięki WWF oglądać do dziś. W Chinach żyje ponad 1600 osobników. To bardzo charakterystyczne zwierzę, które rozpoznać umie każdy. To też symbol WWF – powiedziała Połotnicka.


Polski oddział organizacji zajął się m.in. próbą zwiększenia populacji rysiów, żyjących w naszym kraju. Kilka zwierząt ekolodzy sprowadzili z Estonii, zostały one wypuszczone w mazurskich lasach. - Założyliśmy im nadajniki, żeby je śledzić. Okazało się na szczęście, że nie uciekły do domów. Zaczęły polować, wiemy jakimi drogami się przemieszczają – opowiadał Stefan Jakimiuk z WWF Polska
Rysie miały też jednak sporo problemów. - Budowa dróg to ogromna bariera dla zwierząt. Co ciekawe okazało się, że rysie korzystały ze specjalnych przejść dla zwierząt. To dowód, że warto w nie inwestować. Wielka niespodzianką była też dla nas informacja, że pewna samica znalazła się na środku jednego z jezior. Rysie potrafią świetnie pływać, dobrze sobie u nas radzą – mówił ekspert WWF Polska.
Więcej na temat działalności WWF usłyszysz w nagraniu audycji.
Rozmawiała Karolina Rożej.
ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato z Radiem: bo wszystkie ryśki to fajne chłopaki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 11:00
- Mamy poważne plany wobec Ryszarda - przyznaje Kamil Dąbrowa, dyrektor Jedynki. - Chcemy, by zwiększył zarysienie naszego kraju - tłumaczy. Już w ten weekend "Lato z Radiem", wraz ze swoją maskotką, zawita do Uniejowa i Radomia. Zapraszamy do oglądania transmisji wideo z koncertów na naszych stronach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekolodzy z WWF sprzątają Bałtyk i szukają wraków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 07:51
WWF Polska usuwa porzucone sieci. W działaniach biorą udział 4 kutry stacjonujące w Kołobrzegu i Władysławowie oraz jednostka penetrująca wybrzeża na Litwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WWF: średnio co dwie minuty ginie jeden waleń

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 15:19
Nadmierna eksploatacja mórz i oceanów doprowadza do śmierci setek tysięcy waleni rocznie.
rozwiń zwiń