Ochronili pandę, teraz walczą o polskie rysie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 11:34
Organizacja ekologiczna WWF świętuje 51. urodziny. Jakie są jej największe sukcesy i czym zajmuje się w Polce?
Audio
  • O działalności WWF słuchaj w "Czterech porach roku"
Ochronili pandę, teraz walczą o polskie rysie
Foto: Wikimedia Commons/CC/Aaron Logan

WWF została powołana do życia 11 września 1961 roku. Na pomysł jej utworzenia wpadł dyrektor generalny UNESCO Sir Julian Huxley, który podczas podróży do Afryki dostrzegł z przerażeniem, że zniszczenie środowiska i nieograniczone polowania mogą wkrótce doprowadzić do wymarcia niezwykłej fauny tego kontynentu. Jak dziś wygląda sytuacja w Afryce?
- Przyroda wciąż jest zagrożona. WWF cały czas chroni dzikie słonie i nosorożce, ale nadal zagrażają im kłusownicy. Bo ciągle jest duże zapotrzebowanie na kość słoniową i róg nosorożca. To głównie dla produktów medycyny azjatyckiej. Przy czym na ich lecznicze właściwości nie ma naukowych dowodów, bo np. róg nosorożca ma taką budowę, jak ludzkie paznokcie – tłumaczyła w "Czterech porach roku” Anna Połotnicka z WWF.
Organizacja ma już na swoim koncie sporo sukcesów na miarę światową. – Pandę wielka możemy dzięki WWF oglądać do dziś. W Chinach żyje ponad 1600 osobników. To bardzo charakterystyczne zwierzę, które rozpoznać umie każdy. To też symbol WWF – powiedziała Połotnicka.


Polski oddział organizacji zajął się m.in. próbą zwiększenia populacji rysiów, żyjących w naszym kraju. Kilka zwierząt ekolodzy sprowadzili z Estonii, zostały one wypuszczone w mazurskich lasach. - Założyliśmy im nadajniki, żeby je śledzić. Okazało się na szczęście, że nie uciekły do domów. Zaczęły polować, wiemy jakimi drogami się przemieszczają – opowiadał Stefan Jakimiuk z WWF Polska
Rysie miały też jednak sporo problemów. - Budowa dróg to ogromna bariera dla zwierząt. Co ciekawe okazało się, że rysie korzystały ze specjalnych przejść dla zwierząt. To dowód, że warto w nie inwestować. Wielka niespodzianką była też dla nas informacja, że pewna samica znalazła się na środku jednego z jezior. Rysie potrafią świetnie pływać, dobrze sobie u nas radzą – mówił ekspert WWF Polska.
Więcej na temat działalności WWF usłyszysz w nagraniu audycji.
Rozmawiała Karolina Rożej.
ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato z Radiem: bo wszystkie ryśki to fajne chłopaki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 11:00
- Mamy poważne plany wobec Ryszarda - przyznaje Kamil Dąbrowa, dyrektor Jedynki. - Chcemy, by zwiększył zarysienie naszego kraju - tłumaczy. Już w ten weekend "Lato z Radiem", wraz ze swoją maskotką, zawita do Uniejowa i Radomia. Zapraszamy do oglądania transmisji wideo z koncertów na naszych stronach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekolodzy z WWF sprzątają Bałtyk i szukają wraków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 07:51
WWF Polska usuwa porzucone sieci. W działaniach biorą udział 4 kutry stacjonujące w Kołobrzegu i Władysławowie oraz jednostka penetrująca wybrzeża na Litwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WWF: średnio co dwie minuty ginie jeden waleń

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 15:19
Nadmierna eksploatacja mórz i oceanów doprowadza do śmierci setek tysięcy waleni rocznie.
rozwiń zwiń