X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy leki na przeziębienie są groźne dla serca?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 13:45
W sezonie grypowym w marketach i na stacjach łatwo można kupić rozmaite lekarstwa na przeziębienie. Kardiolog prof. Marek Kuch ostrzega, że w skrajnych przypadkach mogą mieć one wpływ na serce.
Audio
Badanie wydolności serca
Badanie wydolności sercaFoto: Glow Images/East News

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ich unikać. - Nie warto z tego powodu bagatelizować infekcji, nie unikajmy tych leków – radzi profesor.

Przyspieszone bicie serca, czy nierówny rytm to przypadłości, których doświadczył chyba każdy. I nie oznaczają one wcale, że musimy dzwonić na pogotowie. Kiedy natomiast bezwzględnie powinniśmy iść do kardiologa? – Jeżeli łatwiej się męczymy, kiedy zauważamy, że nam serce kołacze, kiedy bije nierówno. I rzecz najważniejsza, czyli kiedy serce boli. Natomiast nie ma tu wyraźnej granicy wiekowej, to sprawa bardzo indywidualna – tłumaczył kardiolog.  

Jaki ból powinien nas niepokoić?  – Chodzi o sytuacje, w których natężenie bólu jest duże, kiedy ból jest piekący, ściskający, kiedy czujemy jakby ciężar. I szczególnie, kiedy ból jest zamostkowy. Czasami boli w trakcie wysiłku, a ból narasta. Ale są też dolegliwości nagłe. I żadnego przypadku nie należy bagatelizować – tłumaczył prof. Kuch.

Ekspert wyjaśnił, że gdy zbliża się zawał serca, ból może najpierw promieniować. - Do reki, do karku, czujemy bardziej drętwienie, niż ból za mostkiem. Przy czym ból zawałowy na ogół jest bardzo silny i trudno go zlekceważyć. Błędem jest próbować przetrwać, trzeba wzywać lekarza – mówił gość "Czterech pór roku”.

Co to jest niedokrwienie serca, które choroby serca są dziedziczone, czy margaryna obniżająca cholesterol naprawdę działa – między innymi na te pytania odpowiadał nasz ekspert. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co jeść a czego nie, żeby mieć serce jak dzwon

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:00
- Jest kilka czynników, które najbardziej szkodzą sercu, głównie nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu we krwi. Każdy z tych aspektów wymaga innych zmian w diecie - mówi Baszar El-Helou, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta choroba zabija, nie zważając na wiek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 12:44
Nadciśnienie płucne jest coraz częstszą przyczyną zgonów młodych ludzi. Etiologia tego schorzenia nie jest do końca jasna. Prowadzi do rozrostu prawej komory serca, co skutkuje zgonem.
rozwiń zwiń