”Nie chcę, nie umiem, nie bawię się w internety”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 13:00
Starsi czują lęk przed komputerem. "Nie ruszaj, bo mi popsujesz” słyszą od młodych. Mądry nauczyciel powinien cierpliwie tłumaczyć krok po kroku, w jaki sposób z niego korzystać.
Audio
  • "Cztery pory roku" o edukacji komputerowej seniorów
Nie chcę, nie umiem, nie bawię się w internety
Foto: Glow Images/East News

Seniorzy często mówią: nie potrafię, nie umiem, nie mam komputera, nie kupuję nowoczesnych urządzeń, nie chce mi się bawić "w komputery i internety”.

Elżbieta Ćwiklińska, założycielka Uniwersytetu Drugiego Wieku i Andrzej Pająk z magazynu komputerowego "Chip” przekonują, że nie warto jest rezygnować z przyjemności i korzyści, które daje internetowe okno na świat. Obawa przed nowymi technologiami wynika często z braku wiedzy, co można zyskać. Internet to kontakty z innymi, serwis aukcyjny, poszerzanie zainteresowań, porównywanie cen - starsi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że to możliwe i przy tym bardzo proste.

Andrzej Pająk zauważył, że wsparciem jest zmniejszający się dystans do technologii, bo tych jest wokół nas coraz więcej. Na przykład: nowe telefony są w stanie przesyłać zdjęcia, które lubimy dostawać i oglądać.

Główną barierą dla internetu w przypadku starszych osób jest korzystanie z komputera lub z telefonu. Kiedy starsze osoby powoli się z tym zapoznają, internet nie jest dla nich wyzwaniem. Elżbieta Ćwiklińska radzi, żeby jeśli ktoś się zniechęcił, poszukał dobrego nauczyciela – który musi być cierpliwy. Młodsi często popełniają błąd i mówią "Mamo nie ruszaj komputera, bo mi wszystko popsujesz”. Wtedy "senior" może się onieśmielić.

Rozmawiała Karolina Rożej

agkm

Czytaj także

20. urodziny najsłynniejszych trzech literek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 07:40
Dwie dekady temu powstało konsorpcjum World Wide Web WWW, które zajmuje się definiowaniem standardów tworzenia i umieszczania w internecie stron internetowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne porządki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 14:55
Rzeczywistość wirtualna poszerzyła nasz świat nie tylko w kierunku nowych możliwości i rozrywek. Przybyła nam też nowa przestrzeń... do sprzątania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilnuj dziecka w internecie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 12:14
Zaufanie, zaufaniem, a kontrola musi być. Dlatego warto wiedzieć, co nasze dzieci robią, kiedy siedzą przed komputerem i surfują w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy wirus komputerowy jest groźny" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 10:33
W ubiegłym roku w polskim internecie odnotowano ponad 21 milionów niebezpiecznych incydentów - wynika z raportu CERT Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tablet dla babci, smartfon dla dziadka. Co jeszcze?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 17:23
Osoby starsze wcale nie muszą obawiać się nowoczesnych technologii. - Bo producenci gadżetów elektronicznych powoli, ale przystosowują jednak dla nich swoje urządzenia - mówił w radiowej Jedynce Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerabiasz zdjęcia z sieci? Sprawdź, co ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:55
Humorystyczne przeróbki cudzych fotografii, które robią furorę w Internecie, to – z prawniczego punku widzenia – bardzo grząski grunt. Jak rozwiązywać wątpliwości w tej sprawie radzili w Jedynce eksperci związani z projektem „Legalna Kultura”.
rozwiń zwiń