Jak sprawdzić żłobek? Oto prosty sposób na bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 19:30
Nadzór nad żłobkami i klubami dziecięcymi prowadzą urzędy gminy. - Można w nich sprawdzać, czy dana placówka jest zarejestrowana i podlega kontrolom – tłumaczy Ewa Speranza z departamentu polityki rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Audio
Jak sprawdzić żłobek? Oto prosty sposób na bezpieczeństwo
Foto: Glow Images/East News

Żłobek to placówka przeznaczona głównie dla dzieci rodziców pracujących, a dziecko może w nim zostać nawet na 10 godzin. – A klub dziecięcy odwiedzają dzieci nawet wtedy, kiedy mają opiekuna i nie musza być oddawane. Kluby są po to, żeby dzieci lepiej się integrowały i edukowały. Przez pieć godzin dziecko ma tam fachowo prowadzone zajęcia edukacyjne – tłumaczyła ekspertka z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Polsce – jak wynika z danych ministerstw – jest około 30 tys. miejsc żłóbkowych, ale potrzeba ich przynajmniej jeszcze raz tyle.

Kto może założyć takie placówki? – Każdy, kto wypełni  pewne formalności. Potrzebny jest przystosowany lokal, z odpowiednimi warunkami sanitarnymi i metrażowymi. Każdy pracownik żłobka, czy klubu dziecięcego, który ma styczność z  dziećmi musi wykazać się niekaralnością za przestępstwo umyślne i przestępstwo przeciw dzieciom. Musi mieć też kwalifikacje, odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie – wyliczała  Ewa Speranza.

Co istotne, żłobek albo klub dziecięcy wymaga wpisu do rejestru oficjalnego. Jest wtedy formalnie nadzorowany i odpowiednie służby mogą go sprawdzić. - Można to sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, albo na naszej stronie internetowej www.zlobki.mpips.gov.pl. Tam też jest mapka z zarejestrowanymi instytucjami – zachęcała przedstawicielka ministerstwa.  

Co z placówkami prowadzonymi przez zgromadzenia zakonne, gdzie zgłaszać "podejrzane” placówki? Posłuchaj porad ekspertki z MPiPS.

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Zobacz więcej na temat: dzieci POLSKA rodzice mpips

Czytaj także

Nowe opłaty za żłobki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 18:26
Rodzice będą płacić w Warszawie stawkę godzinową za opiekę nad dzieckiem w żłobku, a nie jak do tej pory stałą, miesięczną kwotę - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polaków nie stać na dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 10:03
Wyższe zarobki i pewność zatrudnienia - to recepta na zapaść demograficzną w Polsce - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: rodzice powinni kontrolować żłobki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 12:40
Rodzice powinni sprawdzać żłobki, zanim wyślą do nich swoje dzieci – pisze w liście Rzecznik Praw Dziecka w reakcji na historię znęcania się we wrocławskim żłobku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złe traktowanie dzieci w żłobkach. Afera nabiera siły

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 07:36
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponawia apel do rodziców o dokładne sprawdzanie jakości opieki nad ich małymi dziećmi w placówkach opiekuńczych.
rozwiń zwiń