Jesienią i zimą jedzmy egzotycznie!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 14:20
Wiele owoców egzotycznych postrzegamy już jako "nasze", bo zadomowiły się w naszej diecie i sklepach. Może więc warto szukać nowych smaków?
Audio
Jesienią i zimą jedzmy egzotycznie
Foto: Glow Images/East News

Jak podkreśla Ewa Bieniak z centrum dietetycznego SetPoint owoce egzotyczne, czyli uprawiane poza naszą strefą klimatyczną są generalnie bogatym źródłem witaminy C, antyoksydantów i błonnika. Trochę inaczej ma się sprawa z bananem, obfitującym w skrobię i potas, bardzo ważny dla naszego organizmu.

Jej zdaniem warto skusić się na tamarillo, będące smakowo połączeniem pomidora i papryki, choć jako owoc jest słodsze i idealne sałatek. Ich smak wzbogaci także kiwano, które jest odmianą ogórka bogatą w witaminę C i betakaroten.

Gość "Czterech pór roku" mówiąc o naszej diecie odniosła się także do owoców i warzyw krajowych obalając mity. W jej ocenie mówienie o bezwartościowości ogórka jest nieuprawione. Lekceważymy go ponieważ ma dużo wody, a przecież jest ona niezwykle istotna dla naszego ciała. Ewa Bieniak potwierdziła opinie, że zestawienie ogórka i pomidora nie jest najlepsze, gdyż jeden z enzymów ogórka zabija witaminy C w pomidorze czy papryce. Jednak w jej ocenie lepiej je jeść w tym zestawienie niż nie jeść wcale. Dodatkowo jak przypomniała witamina C generalnie bardzo łatwo ulega degradacji już podczas krojenia. Najlepiej więc pomidory jeść jak jabłko.

Czytaj także

Tłuszcz - przyjaciel czy wróg?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 09:30
- Tłuszcz to magiczne słowo, którego wszyscy się boimy – twierdzi Lidia Trawińska, dietetyczka. Niepotrzebnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Statystyczny Polak je jabłka i pomidory

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 11:47
Średnio na głowę Polaka wypada 13 kilogramów zjedzonych jabłek rocznie (dane za 2011 rok). Właśnie po nie sięgamy najczęściej. Wśród warzyw nieodmiennie najpopularniejsze są pomidory (10 kilogramów rocznie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyj cytrusowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 19:00
Pomarańcze i inne cytrusy na stałe zagościły w sklepach i naszych jadłospisach. Ale owoców egzotycznych jest więcej. Warto po nie sięgnąć, bo są kopalnią witamin.
rozwiń zwiń