Opryszczka atakuje? Sprawdź, co robić

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 13:00
Opryszczka to infekcja, która ma tendencję do nawrotów. – Czyli zarażamy się raz, a ten wirus potem utrzymuje się długo w skórze i w sprzyjających okolicznościach może reaktywować – tłumaczy prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.
Audio
Opryszczka atakuje? Sprawdź, co robić
Foto: Glow Images/East News

Zazwyczaj zarażamy się nią przez kontakt z osobą, która ma opryszczkę. Najczęstszą lokalizacją opryszczki są usta i narządy płciowe. – Jeżeli chodzi o pocałunek to on bardzo sprzyja infekcji, ale to nie znaczy, że każdy pocałunek z osobą, która ma aktywną opryszczkę będzie skutkował tym, że się zarazimy - uspokaja prof. Lidia Rudnicka.

Zazwyczaj jeden na wiele pocałunków skutkuje zarażeniem. – Opryszczka może lokalizować się także na pośladkach, tułowiu, ramionach i udach – dodaje gość Jedynki.

Jak rozpoznać, że jesteśmy zakażeni? Przez kilkadziesiąt godzin mamy poczucie swędzenia i pieczenia. – Po czym skóra robi się zaróżowiona i na podłożu tej czerwonej skóry powstają pęcherzyki z płynem w środku – opisuje przebieg choroby dermatolog. Opryszczka może trwać od dwóch do dwudziestu dni.

Co robić, gdy atakuje opryszczka? Można udać się do lekarza. Szczególnie, kiedy to jest nasza pierwsza opryszczka w życiu. – Pierwsza opryszka jest zazwyczaj bardzo nasilona, często towarzyszy jej gorączka. Dobrze jest pójść do dermatologa, ale trzeba mieć świadomość, że leki na opryszczkę działają w momencie, kiedy opryszczka się rozwija, czyli najpóźniej, kiedy odczuwamy pieczenie skóry – podkreśla profesor.

Uwaga! Zakażenie opryszczką w okresie ciąży może być szczególnie groźne. Zwłaszcza w przypadku  pierwszego zakażenia. – Może dojść do tzw. wrodzonej opryszczki u dziecka z różnymi konsekwencjami – tłumaczy prof. Lidia Rudnicka. Dodaje, że kobiety w ciąży powinny się szczególnie chronić przed opryszką. Unikać kontaktu z osobami, które mają objawy zarażenia.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Wiecej na temat opryszczki dowiesz się słuchając "Czterech pór roku".

Czytaj także

Łuszczyca to nie trąd!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 15:00
Wiele osób boi się od kontaktu z chorymi na łuszczycę w obawie przed zarażeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne życie z łuszczycą

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 13:12
Rano smaruję się cały, przyklejam na to koszulę i idę do pracy - tak o swoim życiu mówi pacjent z łuszczycą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieprzyki eliksirem młodości?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:30
Czy to możliwe, aby ludzie z dużą ilością pieprzyków starzeli się wolniej? Tak i są na to dowody naukowe!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier Cię postarza

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 21:00
Osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi wyglądają starzej - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Częste mycie skraca życie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 12:00
Myjesz się częściej niż dwa razy dziennie? Uważaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, gdy swędzi skóra

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:53
Swędzenia nie można lekceważyć. Czasem to alergia, ale równie dobrze może być objawem nowotworu, choroby wątroby, nerek, czy zatrucia lekami.
rozwiń zwiń