Pohamuj żądzę zakupów i chroń środowisko

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 13:03
- Jeżeli zastanowimy się spokojne, co sprawi radość naszym bliskim i kupimy tylko te rzeczy, to będzie to na pewno zachowanie ekologiczne – mówiła w Jedynce Monika Kaczyńska z Departamentu Informacji o Środowisku Ministerstwa Środowiska.
Audio
Pohamuj żądzę zakupów i chroń środowisko
Foto: Glow Images/East News

Okres przedświąteczny sprawia, że częściej sięgamy do porfela. Prezenty, żywność, ozdoby świąteczne - zaprzątają głowy wielu z nas. Łatwo się przy tym zagalopować, dlatego dobrze jest przygotować sobie listę zakupów. - Trzeba wcześniej zacząć ich planowanie. Trzeba je robić na spokojnie, nie ulegać temu całemu szałowi zakupów przedświątecznych - radziła Monika Kaczyńska.

W okresie świąt marnuje się zwłaszcza dużo jedzenia. - Polacy często zapominają, że święta to tylko dwa dni, a z reguły i tak często wychodzimy do rodziny na różne posiłki. Mamy wypchaną lodówkę i później nie nadążamy ze zjedzeniem tego i część rzeczy ląduje na śmietniku - podkreślała w "Czterech porach roku" przedstawicielka Ministerstwa Środowiska.

Zdarza się również, że prezenty kupione bliskim lub znajomym okazują się bezużyteczne albo w krótkim czasie odmawiają posłuszeństwa. - Nasza rada jest taka żeby zwracać uwagę na jakość, trwałość i certyfikaty posiadane przez produkty i na różnego rodzaju oznakowania, między innymi ekoznaki - mówiła Monika Kaczyńska.

Wszystkie porady dotyczące ekologicznych świąt znajdziesz tu >>>

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To będą drogie święta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 12:44
W tym roku szybko drożały ryby, więcej zapłacimy za karpia i śledzia. Jednak to nie koniec podwyżek na tradycyjnej świątecznej liście zakupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto wierzyć w św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 15:08
- Każdy z naszego kręgu kulturowego ma jakieś wspomnienia z nim związane. Ludzie wierzą, że jest jakiś czynnik nadrzędny, który obserwuje zachowania dziecka przez cały rok i symbolicznie, w postaci św. Mikołaja, zjawia się, oferując piękny prezent albo rózgę - mówiła w Jedynce dr Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń