Nie musisz czekać ze wszystkim do Wigilii

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 11:07
Są potrawy, które można przygotować z kilku lub nawet kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Jakie - o tym w "Czterech porach roku" mówił Robert Sowa.
Audio

Znany kucharz, a od niedawna również właściciel jednej z warszawskich restauracji sam ma już przygotowane m.in. pierogi z kapustą i uszka. Do świąt będzie je przechowywał w zamrażalce. Potrawy, które wręcz powinno się przygotować wcześniej, to - jego zdaniem - kutia i kompot z suszu. Dzięki temu ich smak stanie się głębszy.

Robert Sowa zaleca, by aż na koniec wstrzymać się natomiast z przygotowaniem barszczu i ryb. Przy tej okazji wspomniał również o japońskim cieście panko, które cieszy się coraz większym wzięciem wśród Polaków. - Świetnie nadaje się do panierowania ryb. Hitem jest to, że nie ciągnie  ono tłuszczu z patelni. Myślę, że w ciągu obfitujących w jedzenie świąt warto zwrócić uwagę również na to, żeby nam się nie odkładało za dużo kalorii - podkreślał.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Robertem Sową.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwiazdka z nieba, czyli nasze wymarzone prezenty

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 10:23
Bardzo często zadajemy sobie pytanie co kupić bliskim pod choinkę. A czy wiemy już co sami chcielibyśmy dostać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zabiłbyś i zjadł świnię ganiającą po Twojej łazience?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 18:35
"Nie baw się w kata, kup karpia w płatach" - pod takim hasłem ekolodzy apelują do smakoszy, by przygotowując świąteczne dania, nie kupowali żywych ryb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia nie tylko przy stole

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 18:17
Tuż przed świętami animatorzy i wolontariusze warszawskich domów kultury, zbierają się aby pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom stolicy.
rozwiń zwiń