Borderline to skrajności w emocjach

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:00
Życie z osobą dotkniętą tą przypadłością może być koszmarem. Ale są tacy, co jednak się na to decydują.
Audio
  • Rozmowa z Magdą i Robertem Rutkowskim o zaburzeniu borderline
Borderline to skrajności w emocjach
Foto: Glow Images/East News

Słowo borderline w języku angielskim oznacza pogranicze. Osobowość borderline, osobowość z pogranicza, to zaburzenie osobowości a nie choroba.

Robert
Robert Rutkowski

- Ta nazwa wiele tłumaczy - ocenia w "Czterech porach roku" Robert Rutkowski, psychoterapeuta. Borderline to przede wszystkim nadmierne, niestabilne, wręcz skrajne emocje, a także niestabilność myśli, popadanie w ekstrema, huśtawki nastroju i niestabilny, chaotycznie zmienny stosunek do siebie i innych.
Ekspert podkreśla, że tego typu zachowania są uciążliwe zarówno dla osoby z zaburzeniem osobowości, ale przede wszystkim dla jej otoczenia. - Osoba dotknięta borderline potrafi w jednym zdaniu powiedzieć kocham cię i nienawidzę - mówi gość radiowej Jedynki. Dlatego partnerzy takich osób powinni być objęci pomocą psychologiczną.
Magda - menadżerka, która była 10 lat w relacji z przyjaciółką borderline do dziś ma wątpliwości, czy to rzeczywiście była przyjaźń. - Jak patrzę na to z perspektywy czasu to tak naprawdę nie jestem w stanie stwierdzić, ile było prawdy w tym wszystkim. Bo ta relacja w dużym stopniu polegała na manipulacji - wspomina Magda. Czuła się jak drzewo, z którego wszystkie soki wysysa huba.
Robert Rutkowski radzi, jak zabezpieczyć się podczas relacji z osobami o osobowości borderline. - Trzeba dbać o siebie samego. Ja jestem najważniejszy, ja muszę dbać o swoje potrzeby związane z rozwojem osobistym -  wyjaśnia psychoterapeuta. Rozwój osobisty to najlepsza ochrona również dla tych, którzy jednak chcą pozostać w związkach z osobami borderlilne. Jego zdaniem, członkowie wielu służb państwowych np. urzędnicy czy policja powinni przejść szkolenie i treningi interpersonalne, żeby poznać siebie w budowaniu relacji z innymi.
Gość "Czterech pór roku" zwraca też uwagę, że osoby o zaburzonej osobowości są podatne na wszelkie nałogi tzw. – izmy, np. zakupoholizm.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.
(ag)

 

Zobacz więcej na temat: psychologia zdrowie
Komentarze1
aby dodać komentarz
asia86132014-01-13 21:03 Zgłoś
Uważam iż audycja którą nadaliście jest wysoce nie na miejscu! ludzie zaburzeni Borderline są ludzmi! Życie z Borderline jest koszmarem? Czy Sz.P psychoterapeuta lub "nieprzyjaciółka" powinni się dokształcić! Może zastanowić się trzeba nad nową specjalizacją panie "PSYCHOTERAPEUTO"? Jestem ciekawa czy pan swoim pacjentom też tak mówi? Myślę że bycie tak zaburzonym jest koszmarem.. Potrzeba wiele lat leczenia ze specjalistą aby życie było stabilne. Żeby móc normalnie funkcjonować. Nie nadaje się Pan na takiego specjalistę..

Czytaj także

Smutek szkodzi sercu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 18:50
Życie w pośpiechu, stres i złe emocje wpływają źle nie tylko na naszą psychikę, ale również na nasze ciało. Serce w szczególny sposób odbiera nasze emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwo odbija się na zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:30
Mijanie się z prawdą niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Może być przyczyną bólu głowy i złego nastroju - wynika z amerykańskich badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być zdrowy i szczęśliwy? Przytul swojego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 10:00
– Posiadanie zwierząt to jeden z najlepszych sposobów na zdrowie – mówi Wojciech Majda, lekarz i psychoterapeuta. – Wystarczy wyprowadzić psa na spacer. Wówczas dotleniamy organizm, zmniejszamy ciśnienie krwi i ryzyko zachorowań na serce. To czyste lekarstwo dla ciała i duszy.
rozwiń zwiń