Choroba zestresowanych i ambitnych. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 11:29
To choroba zestresowanych osób, pracowników wielkich korporacji, tych, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces, albo tych, którzy piją dużo kawy i alkoholu, a także sportowców, którzy są narażeni na duży wysiłek.
Audio
  • Rozmowa o zapobieganiu i leczeniu tężyczki (Cztery pory roku/Jedynka)

Tężyczka to podstępna choroba i przez dłuższy czas można się nie zorientować, że dzieje się coś złego. W "Czterech porach roku" mówimy jak jej zapobiegać, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Dr
Dr Katarzyna Toruńska

Pacjenci zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy odczuwają mrowienie w kończynach, duszności, kołatanie serca, bóle mięśniowe, skurcze albo kiedy czują się permanentnie zmęczeni. Często mylona z nerwica lękową.
- Tężyczka utajona to choroba, wynikająca z niedoboru magnezu w komórkach - wyjaśnia dr Katarzyna Toruńska, neurolog. W komórkach mięśni i komórkach nerwowych. Nie ma nic wspólnego ani z chorobami wenerycznymi, ani z bakteriami. Za to z naszymi przyzwyczajeniami i stylem życia. Czasami z zaburzeniami pracy tarczycy.
Gość radiowej Jedynki przestrzega, że jedna kawa, jedno małe espresso wypłukuje z organizmu całą dzienną dawkę magnezu, tj. ok. 300 mg. Tłumaczy też, że człowiek dostaje od matki w komórkach pewna ilość magnezu, z której korzysta. Do pewnego momentu. Kiedy magnez się wyczerpie pojawiają się objawy tężyczki. Zresztą tężyczka utajona często jest mylona z tężyczką jawną, która niefortunnie ma podobną nazwę, ale jest spowodowana brakiem w organizmie potasu lub wapnia.
Dr Toruńska zaleca uzupełnienie magnezu w organizmie poprzez łykanie tabletek. - Ale odradzam preparaty łączone - mówi. Bo różne składniki w rożnym tempie się wchłaniają, a czasem jeden blokuje wchłanianie drugiego. Najlepiej łykać czysty magnez z witaminą B6 w ilości 300-350 mg. Warto przy tym sprawdzić poziom witaminy D3, która determinuje wchłanialność magnezu do komórek. To ważne, bo w naszym klimacie, zwłaszcza zimą, jest niewiele słońca, a w naszej diecie zbyt mało potraw z tłuszczami nienasyconymi i kwasami omega3, czyli ryb i owoców morza. Magnezu przyjmowanego doustnie nie można przedawkować.
Leczenie tężyczki trwa długo, rok lub dłużej. Pod opieką lekarza przyjmuje się odpowiednie preparaty i bada poziom magnezu specjalnym aparatem. Potem trzeba stosować dietę magnezową.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierworodny łatwiej zapada na cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 00:02
I nie tylko. Okazuje się, że kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak główną przyczyną śmierci kobiet w wieku średnim

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 18:06
Ponad 40 procent zgonów u kobiet między 45. a 64. rokiem życia następuje z powodu nowotworów.
rozwiń zwiń