X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroba zestresowanych i ambitnych. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 11:29
To choroba zestresowanych osób, pracowników wielkich korporacji, tych, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces, albo tych, którzy piją dużo kawy i alkoholu, a także sportowców, którzy są narażeni na duży wysiłek.
Audio
  • Rozmowa o zapobieganiu i leczeniu tężyczki (Cztery pory roku/Jedynka)

Tężyczka to podstępna choroba i przez dłuższy czas można się nie zorientować, że dzieje się coś złego. W "Czterech porach roku" mówimy jak jej zapobiegać, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Dr
Dr Katarzyna Toruńska

Pacjenci zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy odczuwają mrowienie w kończynach, duszności, kołatanie serca, bóle mięśniowe, skurcze albo kiedy czują się permanentnie zmęczeni. Często mylona z nerwica lękową.
- Tężyczka utajona to choroba, wynikająca z niedoboru magnezu w komórkach - wyjaśnia dr Katarzyna Toruńska, neurolog. W komórkach mięśni i komórkach nerwowych. Nie ma nic wspólnego ani z chorobami wenerycznymi, ani z bakteriami. Za to z naszymi przyzwyczajeniami i stylem życia. Czasami z zaburzeniami pracy tarczycy.
Gość radiowej Jedynki przestrzega, że jedna kawa, jedno małe espresso wypłukuje z organizmu całą dzienną dawkę magnezu, tj. ok. 300 mg. Tłumaczy też, że człowiek dostaje od matki w komórkach pewna ilość magnezu, z której korzysta. Do pewnego momentu. Kiedy magnez się wyczerpie pojawiają się objawy tężyczki. Zresztą tężyczka utajona często jest mylona z tężyczką jawną, która niefortunnie ma podobną nazwę, ale jest spowodowana brakiem w organizmie potasu lub wapnia.
Dr Toruńska zaleca uzupełnienie magnezu w organizmie poprzez łykanie tabletek. - Ale odradzam preparaty łączone - mówi. Bo różne składniki w rożnym tempie się wchłaniają, a czasem jeden blokuje wchłanianie drugiego. Najlepiej łykać czysty magnez z witaminą B6 w ilości 300-350 mg. Warto przy tym sprawdzić poziom witaminy D3, która determinuje wchłanialność magnezu do komórek. To ważne, bo w naszym klimacie, zwłaszcza zimą, jest niewiele słońca, a w naszej diecie zbyt mało potraw z tłuszczami nienasyconymi i kwasami omega3, czyli ryb i owoców morza. Magnezu przyjmowanego doustnie nie można przedawkować.
Leczenie tężyczki trwa długo, rok lub dłużej. Pod opieką lekarza przyjmuje się odpowiednie preparaty i bada poziom magnezu specjalnym aparatem. Potem trzeba stosować dietę magnezową.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie
Komentarze1
aby dodać komentarz
lesny_wiewior2014-04-22 01:21 Zgłoś
Mam ostre objawy od 2010 roku. Przypuszczam, ze tężyczka rozwijała się przynajmniej od 13-14 lat. Wszyscy piszą i mówią o leczeniu (uzupełnianie D3, Ca, Mg) jakby to było takie proste. Niestety nie jest. Po dwóch latach silnej suplementacji (bądźmy poważni, terapeutyczne dawki 200-300mg magnezu dziennie na niewiele się zdadzą) mogę jednoznacznie stwierdzić, że leczenie tej choroby jest bardzo nikle poznane, a moje obawy jakoby powrót do stanu przed chorobowego, kiedy człowiek czuł się dobrze, był niemożliwy, są niestety coraz silniejsze. Obecnie nie mam absolutnie żadnej pewności czy tężyczkę w ogóle można wyleczyć. Owszem, łagodzenie objawów i powolna poprawa ma miejsce, ale całkowita eliminacja wszystkich symptomów... nie wydaje mi się. Aczkolwiek jak zawsze zaznaczam, iż mogę się mylić. Być może za 5 lat okaże się, że wszystko minęło. Na razie zachowuję zdrowy racjonalizm i przestrzegam: leczy się niezwykle ciężko i długotrwale. Nie jest również prawdą, iż magnezu nie można przedawkować. Owszem, można, a objawami jest laksacja. Nie można natomiast przyswoić zbyt dużej ilości i spowodować "zatrucia" organizmu. Ponadto korzystałem z "pomocy" doktor Toruńskiej. Niestety nie jest to osoba zbyt pomocna, a jej metoda leczenia jest bardzo tendencyjna: magnez + lek psychotropowy Velaxin (starej generacji o znacznej ilości skutków ubocznych).

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierworodny łatwiej zapada na cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 00:02
I nie tylko. Okazuje się, że kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak główną przyczyną śmierci kobiet w wieku średnim

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 18:06
Ponad 40 procent zgonów u kobiet między 45. a 64. rokiem życia następuje z powodu nowotworów.
rozwiń zwiń