Życie po poprawczaku. Małe szanse na normalność

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 12:39
Młode osoby nie radzą sobie z życiem i z tego powodu trafiają do poprawczaka. Gdy z niego wychodzą jest jeszcze gorzej.
Audio
  • Agnieszka Sikora o niedociągnięciach w systemie opieki nad osobami opuszczającymi poprawczaki (Cztery pory roku/Jedynka)
Kadr z filmu Cześć Tereska Roberta Glińskiego
Kadr z filmu "Cześć Tereska" Roberta GlińskiegoFoto: materiały promocyjne

Dziewczęta, które wychodzą na wolność mają ambitne plany i fantastyczne marzenia. Po wyjściu z placówki chcą podjąć pracę, pójść do szkoły, zrobić maturę, pójść na studia, założyć rodzinę. – Prawda jest taka, że na ogół nasze podopieczne nie mają fantastycznych facetów - mówi Agnieszka Sikora dziennikarka, prezes zarządu "Fundacji po  Drugie”, autorka książki "Dziewczęta z poprawczaka".
Problem w tym, że podopieczne placówek wychowawczych nie mają dokąd pójść. Wracają więc w swe stare środowisko, czyli w to miejsce, w którym dziewczyna rozwijała się w złym kierunku. – Tam gdzie kradła, gdzie biła, ćpała i piła alkohol – zwraca uwagę gość radiowej Jedynki. Z tego powodu około 60 procent wychowanków placówek resocjalizacyjnych powraca na drogę przestępstwa.
Agnieszka Sikora ocenia, że w Polsce brakuje opieki następczej. – W chwili, w której wychowanka czy wychowanek opuszcza placówkę resocjalizacyjną tak naprawdę zostaje sam ze sobą, ze swoją patologiczną rodziną, z brakiem wiary w swoje możliwości, często z niskimi kwalifikacjami – mówi. Wskazuje, że nie ma w Polsce instytucji, która mogłaby wesprzeć taka osobę w najprostszych sprawach. Poza tym nawet jeżeli wychowanek poprawczaka znajdzie pracę, to jest ona niskopłatna. – Większe pieniądze łatwo zarobić korzystając z innych sposobów - zauważa dziennikarka.

Najgłośniejszym przykładem dziewczyny, która nie dała sobie rady po wyjściu z poprawczaka jest Ola G. - odtwórczyni głównej roli w filmie Roberta Glińskiego "Cześć Tereska". Choć miała wsparcie wielu osób to ponownie trafiła do poprawczaka, a obecnie odsiaduje wyrok więzienia za napady rabunkowe.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: młodzież wychowanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co robić, gdy dziecko się zakocha…

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 14:30
- Każdy rodzic, który ma dobry kontakt ze swoim dzieckiem od razu zauważy, że pociecha się zakochała. To widać na pierwszy rzut oka – twierdzi Maria Rotkiel, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańczą i śpiewają, żeby nie spotkać się w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 08:51
"Jeżeli spakowałeś już piwo do plecaka, to nie przyjeżdżaj! Dokonałeś złego wyboru – to nie ta impreza! Jeżeli w świecie sztuki czujesz się u siebie, to zapraszamy!" – tak zachęcają młodych ludzi organizatorzy Przystanku PaT w Lublińcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największy problem Europy? Bezrobocie wśród młodych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 20:11
Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że młodzi Europejczycy muszą płacić cenę za polityczne błędy popełnione w przeszłości, za które nie ponoszą winy.
rozwiń zwiń