X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Migrena to nie tylko ból głowy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 12:00
W Polsce na migrenę cierpi dwanaście procent populacji. Trzy czwarte tej grupy stanowią kobiety.
Audio
  • Dr Jacek Różniecki o migrenie (Jedynka/Cztery pory roku)
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Migrena to nie tylko ból głowy. Jak tłumaczy neurolog dr Jacek Różniecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy. Migrena to genetycznie uwarunkowane schorzenie neurologiczne, które polega na napadowym występowaniu zespołu objawów, z których ból jest najcięższym, ale nie jedynym. 

Migrenie towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na otaczające bodźce w szczególności na ostre światło, hałas i zapachy. – Migreny nie można wyleczyć, bo jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie w sposób wrodzony. Natomiast można ją zaleczyć, a na pewno można radzić sobie z napadami migreny – wyjaśnia dr Róźniecki.

Jeżeli napady migreny zdarzają się rzadko wystarczy leczenie doraźne. Jeżeli jest to choroba przewlekła, którą cechuje częste występowanie napadów (od kilku do kilkunastu w miesiącu), wtedy musimy wkroczyć z dodatkową terapią zwaną leczeniem profilaktycznym. Leczenie zapobiega występowaniu bólów głowy zmniejszając ich częstość, a czasami nawet je wygasza.

Gość "Czterech pór roku" przyznaje, że często migrena jest w rodzinie od pokoleń, a przekazywana jest głównie po linii żeńskiej.

Niektóre postacie migreny są poprzedzone tak zwaną aurą. - Jest to zespół objawów, który występuje bezpośrednio przed napadem bólu - tłumaczy lekarz. - Wtedy na przykład występują zaburzenia widzenia, plamy w polu widzenia, ograniczenia w polu widzenia, czasami błyski świetlne - wymienia i dodaje, że są to krótkotrwałe objawy występujące tylko w ciągu godziny poprzedzającej ból.

Bywa jednak, że objawy są poważniejsze. - Na przykład zdrętwienie jednej ręki, nogi po tej samej stronie, mogą wystąpić zaburzenia mowy, niedowłady kończyn. Migrena może naśladować nawet udar mózgu albo przejściowe niedokrwienie mózgu - wyjaśnia dr Jacek Różniecki. Zaznacza jednak, że 90 procent pacjentów nie ma żadnych objawów poprzedzających ból. - Pacjent nagle zaczyna odczuwać, zwykle za okiem, tętniący, pulsujący ból, który szybko narasta, rozprzestrzenia się potem co najmniej na połowę głowy. Do tego dołączają się nudności, często wymioty i nadwrażliwość na bodźce - opisuje etapy pojawiania się migreny.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Więcej na temat migreny dowiesz się słuchając rozmowy z dr Jackiem Różnieckim, który był gościem "Czterech pór roku".

Więcej na temat zdrowia >>> Z Jedynką zdrowiej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Geny migreny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 07:20
Migrena to powtarzający się, napadowy, zwykle jednostronny ból głowy będący utrapieniem wielu osób. Może być zapisana w genach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy: ból głowy od leków przeciwbólowych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 15:04
Nadużywanie środków przeciwbólowych może prowadzić do poważnego bólu głowy. Takiego zdania są naukowcy z brytyjskiej służby zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć z syndromem dnia następnego?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 09:20
Co zrobić, aby pozbyć się noworocznego bólu głowy? Olsztyński lekarz, doktor Paweł Adamus zaleca dużo snu i nawadnianie organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migrena nie wie co to równouprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 17:47
Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent Polaków cierpi z powodu bólów głowy, a 1/3 pacjentów ma objawy towarzyszące, które mogą wskazywać na migrenę. Wiadomo również, że schorzenie to częściej dopada kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 30 procent Polaków cierpi na migrenę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 14:19
Jest to przewlekła choroba, która objawia się pulsującym, często jednostronnym bólem przedniej części głowy lub w okolicy skroni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błyskawice mają związek z migrenami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 00:01
Całe szczęście sezon burz mamy jeszcze przed sobą. Tymczasem naukowcy udowodnili, że gromy wpływają na różne bóle głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligencja przysparza bólu głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:00
- Definicji inteligencji jest wiele, ale moim zdaniem to zdolność do interakcji i podejmowania szybkich decyzji w nowych sytuacjach - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tej symfonii nie podrę…

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:46
Piotr Czajkowski był całkiem zadowolony z rezultatów pracy nad VI Symfonią. Zdążył jeszcze poprowadzić jej prawykonanie. W dzisiejszej "Filharmonii Dwójki" usłyszymy między innymi symfonię "Patetyczną" rosyjskiego kompozytora.
rozwiń zwiń