Migrena to nie tylko ból głowy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 12:00
W Polsce na migrenę cierpi dwanaście procent populacji. Trzy czwarte tej grupy stanowią kobiety.
Audio
  • Dr Jacek Różniecki o migrenie (Jedynka/Cztery pory roku)
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Migrena to nie tylko ból głowy. Jak tłumaczy neurolog dr Jacek Różniecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy. Migrena to genetycznie uwarunkowane schorzenie neurologiczne, które polega na napadowym występowaniu zespołu objawów, z których ból jest najcięższym, ale nie jedynym. 

Migrenie towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na otaczające bodźce w szczególności na ostre światło, hałas i zapachy. – Migreny nie można wyleczyć, bo jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie w sposób wrodzony. Natomiast można ją zaleczyć, a na pewno można radzić sobie z napadami migreny – wyjaśnia dr Róźniecki.

Jeżeli napady migreny zdarzają się rzadko wystarczy leczenie doraźne. Jeżeli jest to choroba przewlekła, którą cechuje częste występowanie napadów (od kilku do kilkunastu w miesiącu), wtedy musimy wkroczyć z dodatkową terapią zwaną leczeniem profilaktycznym. Leczenie zapobiega występowaniu bólów głowy zmniejszając ich częstość, a czasami nawet je wygasza.

Gość "Czterech pór roku" przyznaje, że często migrena jest w rodzinie od pokoleń, a przekazywana jest głównie po linii żeńskiej.

Niektóre postacie migreny są poprzedzone tak zwaną aurą. - Jest to zespół objawów, który występuje bezpośrednio przed napadem bólu - tłumaczy lekarz. - Wtedy na przykład występują zaburzenia widzenia, plamy w polu widzenia, ograniczenia w polu widzenia, czasami błyski świetlne - wymienia i dodaje, że są to krótkotrwałe objawy występujące tylko w ciągu godziny poprzedzającej ból.

Bywa jednak, że objawy są poważniejsze. - Na przykład zdrętwienie jednej ręki, nogi po tej samej stronie, mogą wystąpić zaburzenia mowy, niedowłady kończyn. Migrena może naśladować nawet udar mózgu albo przejściowe niedokrwienie mózgu - wyjaśnia dr Jacek Różniecki. Zaznacza jednak, że 90 procent pacjentów nie ma żadnych objawów poprzedzających ból. - Pacjent nagle zaczyna odczuwać, zwykle za okiem, tętniący, pulsujący ból, który szybko narasta, rozprzestrzenia się potem co najmniej na połowę głowy. Do tego dołączają się nudności, często wymioty i nadwrażliwość na bodźce - opisuje etapy pojawiania się migreny.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Więcej na temat migreny dowiesz się słuchając rozmowy z dr Jackiem Różnieckim, który był gościem "Czterech pór roku".

Więcej na temat zdrowia >>> Z Jedynką zdrowiej

Czytaj także

Geny migreny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 07:20
Migrena to powtarzający się, napadowy, zwykle jednostronny ból głowy będący utrapieniem wielu osób. Może być zapisana w genach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy: ból głowy od leków przeciwbólowych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 15:04
Nadużywanie środków przeciwbólowych może prowadzić do poważnego bólu głowy. Takiego zdania są naukowcy z brytyjskiej służby zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć z syndromem dnia następnego?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 09:20
Co zrobić, aby pozbyć się noworocznego bólu głowy? Olsztyński lekarz, doktor Paweł Adamus zaleca dużo snu i nawadnianie organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migrena nie wie co to równouprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 17:47
Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent Polaków cierpi z powodu bólów głowy, a 1/3 pacjentów ma objawy towarzyszące, które mogą wskazywać na migrenę. Wiadomo również, że schorzenie to częściej dopada kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 30 procent Polaków cierpi na migrenę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 14:19
Jest to przewlekła choroba, która objawia się pulsującym, często jednostronnym bólem przedniej części głowy lub w okolicy skroni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błyskawice mają związek z migrenami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 00:01
Całe szczęście sezon burz mamy jeszcze przed sobą. Tymczasem naukowcy udowodnili, że gromy wpływają na różne bóle głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligencja przysparza bólu głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:00
- Definicji inteligencji jest wiele, ale moim zdaniem to zdolność do interakcji i podejmowania szybkich decyzji w nowych sytuacjach - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tej symfonii nie podrę…

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:46
Piotr Czajkowski był całkiem zadowolony z rezultatów pracy nad VI Symfonią. Zdążył jeszcze poprowadzić jej prawykonanie. W dzisiejszej "Filharmonii Dwójki" usłyszymy między innymi symfonię "Patetyczną" rosyjskiego kompozytora.
rozwiń zwiń