Nauczanie domowe: tyle form, ilu rodziców

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 15:28
Jeszcze jakiś czas temu na nauczanie domowe decydowano się w przypadku rodzin wielodzietnych lub uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dziś coraz bardziej świadomie rodzice wybierają tę formę dla swoich dzieci.
Audio
  • W szkole, w domu czy w "wiosce"? O nauczaniu domowym rozmawiają Marianna Kłosińska i Monika Werwicka (Cztery pory roku/Jedynka)
Korepetycje to rzeczywiście nieodłączny element edukacji polskiej młodzieży?
Korepetycje to rzeczywiście nieodłączny element edukacji polskiej młodzieży?Foto: Glow Images/East News

- Nauczanie domowe jest usankcjonowane w prawie polskim od wielu lat. Ustawa o oświacie przyznaje dyrektorowi szkoły, do której dziecko jest zapisane, prawo do wydania zgody na naukę pozaszkolną - wyjaśnia Marianna Kłosińska, prezeska Fundacji Bullerbyn. W tej szkole również dziecko zdaje przed komisją egzaminy z każdego przedmiotu.

Zanim jednak rodzice zdecydują się na taką formę nauczania dla swojego dziecka, powinni udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej po opinię. I nie chodzi tylko o ocenę, czy dziecko może z takiej formy nauczania korzystać, ale także jaka jest motywacja rodziców. - Zdarza się bowiem, że rodzicom chodzi o przytrzymanie dziecka przy sobie, by w pełni wpływać na to, jakie ono ma być - wyjaśnia psycholog Monika Werwicka.

A jak wygląda sama nauka? - Formuł nauczania domowego jest tyle, ilu rodziców - zaznacza Kłosińska. - Są rodziny, w których nauczanie odbywa się w stałych porach dnia, przy książkach. Ale nie wszędzie tak to wygląda.

Innym, często pojawiającym się kontargumentem dla zabierania dzieci ze szkół jest problem odcinania ich od grupy rówieśniczej, a tym samym odbierania możliwości uczenia się koleżeństwa, zdrowego prowadzenia sporów, czy współpracy. Jednak zwolennicy nauczania domowego mają swoje argumenty. Jakie?

Jak wygląda nauczanie dziecka pani Marianny, która wybrała dla syna metodę unschoolingu? Gdzie można zdobyć więcej informacji o nauczaniu domowym? Jak duży wpływ rodzice mają na treść nauczania? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki - od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: dzieci edukacja rodzice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepsze zabawki są z papieru i pudełek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 06:40
W przedszkolu nr. 61 w Warszawie dzieci same robią zabawki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez korepetycji da się żyć, ale presja jest silniejsza

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 15:23
Kiedyś wystarczyło, że chodziło się do szkoły i w miarę regularnie odrabiało lekcje, aby nie mieć problemów ze zdaniem matury czy innych egzaminów. Obecnie coraz więcej dzieci bierze korepetycje. Czy to normalne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkole to klucz do edukacyjnych zmian

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 08:47
Za dwa lata wszystkie sześciolatki zasiądą w ławach szkolnych. Czy dzieci, rodzice, nauczycie i szkoły są na to przygotowani?
rozwiń zwiń