Jan Brzechwa miał kompleks pisarza dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 15:02
"Brzechwa nie dla dzieci" to tytuł biografii słynnego bajkopisarza, ukazującej go także z mniej znanej strony. Z autorem książki, Mariuszem Urbankiem będzie się można spotkać w sobotę na 4. Warszawskich Targach Książki.
Audio
  • Mariusz Urbanek o Janie Brzechwie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Agnieszka Karp-Szymańska o atrakcjach dla dzieci na 4. Warszawskich Targach Książki (Cztery pory roku/Jedynka)
Wiersze i bajki Jana Brzechwy uczą i bawią kolejne pokolenia
Wiersze i bajki Jana Brzechwy uczą i bawią kolejne pokoleniaFoto: Wikipedia/www.teatry.art.pl

- Tytuł książki jest odwołaniem do legendarnego tytułu "Brzechwa dzieciom", pod którym od lat ukazują się wiersze Brzechwy, a poza tym chciałem zaznaczyć, że nie opowiadam tylko o autorze "Pchły szachrajki", "Lisa Witalisa" czy "Akademii Pana Kleksa", ale również o wziętym prawniku, współtwórcy polskiego prawa autorskiego, satyryku i autorze wierszy dla dorosłych - mówił w "Czterech porach roku" Mariusz Urbanek.

Co ciekawe sam Jan Brzechwa nie chciał zostać zapamiętany jako pisarz dla dzieci. - Miał kompleks, po trosze wewnętrzny, a po trosze wmówiony mu przez innych, pisarza dla dzieci, dostarczyciela galanterii literackiej, twórczości nieważnej, bo dla nieważnego odbiorcy. Próbował z tym walczyć, całe życie próbował pisać wiersze i prozę dla dorosłych, ale robił to gorzej niż bajki. Paradoksalnie przeżył całe życie jako niespełniony liryk, a trafił do nieba jako autor bajek dla dzieci - podkreślał autor książki "Brzechwa nie dla dzieci".

Opowieści Mariusza Urbanka o Janie Brzechwie będzię można posłuchać na żywo w sobotę na 4. Warszawskich Targach Książki. Wystarczy przyjść na Stadion Narodowy w Warszawie na stoisko Wydawnictwa Iskry. Początek spotkania o 15.00.

Polskie Radio jest patronem medialnym Warszawskich Targów Książki.

Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczuk i jej gościa.

pg

Czytaj także

Ponad 500 autorów, promocje i konkursy. Ruszają Warszawskie Targi Książki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 09:52
- Te targi pokazują, że można w ciągu 4 dni odnotować, dotknąć wszystkich najważniejszych wydarzeń, które w ciągu roku dzieją się wokół książki i czytelnictwa, a tu mają swoją kulminację - mówi w Jedynce Rafał Skąpski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Targi Książki. Ogłoszono nominowanych do Nike

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 18:34
Od czwartku do niedzieli na stołecznym Stadionie Narodowym gościć będą 4. Warszawskie Targi Książki. Tradycyjnie już pierwszego dnia imprezy ogłaszane są nominacje do Nagrody Nike.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Targi Książki. Celebryci przyciągają do czytania

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 11:23
W czwartek rozpoczęły się 4. Warszawskie Targi Książki. Wśród gości imprezy są zarówno pisarze, jak i osoby piszące, które na co dzień wykonują inne zawody. W tej drugiej grupie nie brakuje celebrytów.
rozwiń zwiń