Pałkiewicz: lepiej nie pytać w restauracji "Co Pan poleca?"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:29
- Kiedyś się myślało, że tylko wielkie metropolie są pełne pułapek. Teraz okazuje się, że podobnie jest z dużo mniejszymi miastami. Wystarczy, że człowiek się zagapi i już może mieć jakieś kłopoty - mówił w Jedynce Jacek Pałkiewicz, autor książki "Dżungla miasta. Klucz do bezpieczeństwa".
Audio
  • Jacek Pałkiewicz o książce "Dżungla miasta. Klucz do bezpieczeństwa" (Cztery pory roku/Jedynka)
Jacek Pałkiewicz
Jacek PałkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jacek Pałkiewicz odbył dziesiątki podróży w najdziksze i najniebezpieczniejsze rejony świata. W swej najnowszej książce postanowił ostrzec przed niebezpieczeństwami czyhającymi w... miejskiej dżungli.

- Od zawsze zajmuję się bezpieczeństwem w trakcie wyjazdów, wypraw i ekspedycji. Któregoś dnia pomyślałem w tym kontekście o miastach, w których na co dzień żyjemy i spotykamy się z mnóstwem zagrożeń - tłumaczył dziennikarz i podróżnik.

Niebezpieczeństwo potrafi kryć się nawet za tak niewinnym pytaniem jak "Co Pan poleca" skierowanym do kelnera w restauracji. - Kelner przyniesie nam wtedy danie, które leży trzy dni w kuchni i nadaje się do wyrzucenia. Należy zamawiać to, na co ma się ochotę, a nie sugerować się opinią kelnera - radził Jacek Pałkiewicz.

Roman
Roman Czejarek (z lewej) i Jacek Pałkiewicz/fot. W.Kusiński

W książce "Dżungla miasta. Klucz do bezpieczeństwa" autor podpowiada w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek różnych zagrożeń. - Na pewno opłaca nam się w życiu codziennym szczypta nieufności. Niezbędny przy tym jest oczywiście zdrowy rozsądek. Poza tym czujność wobec otoczenia i wiedza jak się zachować, jeśli człowiek znajdzie się w niezręcznej sytuacji. Z tą wiedzą nie jest najlepiej, dlatego że jak obok zdarzy się jakieś duże nieszczęście, to odwracamy się i nie przyjmujemy tego do wiadomości. Myślimy sobie, że skoro w Warszawie jest dwa miliony mieszkańców, to dlaczego miałoby trafić właśnie na nas - mówił Jacek Pałkiewicz.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg

Zobacz więcej na temat: podróże

Czytaj także

Ona adwokat, on poligraf. Ruszają na podbój Azji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 14:28
Marta Owczarek i Bartek Skowroński w 888 dni przejechali cały świat. Teraz, w... 888 dni po powrocie planują wyruszyć w kolejną podróż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zócalo - nocne życie Ameryki Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:59
Kilka miesięcy podróży, niezliczone spotkania i obserwacje spisane w notesach, a także uwiecznione na zdjęciach. W radiowej Jedynce Michał Głombiowski opowiedział o swoich doświadczeniach z Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.
rozwiń zwiń