X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piknik Naukowy 2013: zostaw swój ślad

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:14
- Zapraszamy na nasze stoisko daktyloskopijne. Na specjalnie przygotowanej karcie piknikowej będzie można odbić swoje linie papilarne - zachęca Piotr Trojanowski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Audio
  • Piknik Naukowy 2013: zostaw swój ślad (Jedynka/Cztery pory roku)
Badanie linii papilarnych
Badanie linii papilarnychFoto: clk.policja.pl

Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W programie znajdzie się mnóstwo zadziwiających pokazów, ciekawych prezentacji, popularnonaukowych zabaw i konkursów – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.W niemal 200 namiotach będzie można obejrzeć blisko 1000 pokazów, przygotowanych przez instytucje naukowe z całego świata.

17. Piknik Naukowy z radiową Jedynką >>>

Swoje stanowisko będzie też miało Centralne Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Jako jedną ze swoich atrakcji przygotowało fotel sygnalityczny, na którym robi się zdjęcia osób podejrzanych. – Każdy będzie miał możliwość wklejenia w kartę piknikową zdjęcia na nim wykonanego – wyjaśnił.
Linie papilarne są niepowtarzalne, choć wszystkich ludzi pod tym względem nie przebadano. – Praktyka mówi jednak, a my jesteśmy praktykami, że się nie powtórzyły – powiedział Trojanowski.  Przy próbie ich zatarcia możemy natomiast pozostawić ślady DNA, które policja również przebada.
Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przestępca popełni błąd i zostawi swój znak. Dzięki niemu  doświadczeni technicy kryminalistyki już na wstępie swoich badań mogą zrekonstruować jak doszło do przestępstwa.
- Musimy określić w jaki sposób działa sprawca. Wczuć się w jego rolę, poruszać się za nim. Ujawniać i zabezpieczać  ślady, które pozostawił – wyjaśnia Robert Arciszewski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Odwiedź stanowisko Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji na Pikniku Naukowym 2013 >>>

Ale policja to też broń. Na stoisku E10 Pikniku Naukowego można będzie też  zobaczyć, jak wyglądają  ślady użycia broni palnej, łuski, pociski, przestrzeliny, a nawet manekiny dzięki którym można na miejscu przestępstwa ustalić skąd pochodziły strzały. Samych strzałów nie będzie. Będzie za to konkurs "Zapisane w śladach”. Główną nagrodą jest wizyta w laboratorium policji.

Odwiedź stanowisko radiowej Jedynki na Pikniku Naukowym 2013 >>>

Z Piotrem Trojanowskim i Robertem Arciszewskim z Centralnego Biura  Kryminalistycznego Policji rozmawiał Roman Czejarek.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapraszamy na 17. Piknik Naukowy!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 16:00
Zapraszamy wszystkich 15 czerwca na Stadion Narodowy. Czekamy na Was w godzinach 11.00 - 20.00. Wstęp wolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Piknik Naukowy. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:24
W najbliższą sobotę Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik po raz 17. organizują Piknik Naukowy. Stoisko nr 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie zajmie Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: nie chcesz do lasu? Las przyjdzie do ciebie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:32
- Nauka weszła w las już dawno temu! Na Pikniku Naukowym będzie można sprawić sobie przyjemność na Ścieżce Zmysłów, poznać życie zwierząt i dowiedzieć się jak przeżyć noc w lesie - zapowiada Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń